E diel, 20 Shtator, 2020

Ekstradimi në SHBA/ Themeluesi i Wikileaks kërkon më shumë kohë të bisedojë me avokatët

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Julian Assange, themeluesi i web-faqes, Wikileaks nuk ka psur mjaftueshëm kohë për të diskutuar me avokatëtë e tij në lidhje me betejën kundër esktradimit në Shtetet e Bashkuara, çka ka shkaktuar vonesa të trajtimit të këtij rasti, kanë thënë avokatët e tij në gjykatë të hënën.

Assange i iku dënimit me kusht në Angli, duke qëndruar për 7 vjet në ambasadën e Ekuadorit në Londër, nga ku u nxorr nga policia.

SHBA  kërkojnë ekstradimin e tij për t’u përballur me 18 akuza duke përfshirë komplotin për të hakuar kompjuterë qeveritarë dhe shkelje të ligjit për spiunim

Ai mund të kalojë disa dekada në burg nëse dënohet.

Assage është duke u mbajtur në një burg britanik, në pritje të përfundimit të rastit për ekstradim në SHBA.

Ai thotë se akuzat amerikane kundër tij janë tentime politike për të heshtur gazetarët dhe se pretendimet suedeze janë pjesë e komplotit për ta zënë atë.

Në vitin  2010 Assange fitoi vëmëndje të madhe, pasi Wikileaks pati publikoi disa video të klasifikuara të ushtrisë amerikane, duke treguar sulmet me helikopterë në Bagdad, që kanë lënë të vdekur dhjetëra persona.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm