E diel, 20 Shtator, 2020

Nuk ndalen protestuesit francez, greva hyn në ditën e 40-të

Duhet të lexoni

MSH: Rriten ndjeshëm rastet e reja me Covid, 25 të infektuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar së fundmi se në 24 orët e fundit janë testuar 173 qytetarë të dyshuar...

Paralajmëron shkenctarja kineze nga Wuhan: Do të ketë shpërthime të tjera virusesh!

Një shkenctare kineze e cila pak muaj më parë jehoi në të gjithë botën, paralajmëron se koronavirusi është vetëm...

COVID-19 drejt largimit nga Italia, 92 viktima në 24 orë

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 92 viktima e 300 raste pozitive më shumë. Numri i pacientëve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Protestat kundër reformës së pensioneve në Francë vazhdojnë.Edhe pse qeveria është treguar e gatshme për një kompromis, greva ka hyrë në ditën e 40-të.

Në një letër drejtuar sindikatave dhe punonjësve Kryeministri francez, Eduard Filip tha se mund të tërhiqet nga planet për të rritur moshën e daljes në pension nga 62 në 64 vjeç, ndaj ftoi sindikatat t’i japin fund grevës.

“Ne jemi të vendosur të ndërtojmë një sistem universal pensionesh të drejtë, solid dhe më të kuptueshëm, që eliminimin skemat speciale. Kjo ka për t’u realizuar patjetër, dhe kushdo që po nxit vazhdimin e grevës po i çon njerëzit në një udhë pa krye,” shkruan kryeministri Filip.

I gjithë sistemi I transportit në Francë është në kaos për shkak të grevës.Ndërkohë mijëra avokatë, mësues, sindikata punëtorësh dhe jelekverdhë marshuan sërish në fundjavë për të shprehur kontradiktat e thella me qeverinë.

Sot problemi real është dyfishimi i kontributeve sociale për firmat ligjore. Kështu ato jo vetëm do të mbyllen, por frika jonë është se më të varfrit nuk do të mund të përfaqësohen më me avokatë,” tregon një jurist 33-vjeçar.

Edhe në qytete të tjera si Marseja, Tuluzi, Lioni janë mbajtur protesta dhe pjesëmarrja arriti rreth 150 mijë sipas shifrave të Ministrisë së Brendshme.

Sindikatat do takohen të hënën për të diskutuar pasojat që greva po i shkakton shërbimit hekurudhor vendës dhe mundësitë për bisedime me qeverinë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm