E premte, 18 Shtator, 2020

Studim i ri/ Pirja e çajit jeshil, mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Gunter Kuhnle, hulumtuesi mbi vlerat dhe dobitë e çajit tha se, çaji jeshil është një burim i pasur i flavanoideve, veçanërisht polifenoleve të çajit, dhe këto komponime bioaktive mund të jenë mbrojtëse kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Kështu që çaji jeshil ka tendencë të jetë më efektiv sesa çajrat e tjerë në antioksidimin, duke përmirësuar profilin e lipideve në gjak, dhe nga ana tjetër, të jetë më efektiv në mbrojtjen kardiovaskulare, “tha Gu.

A mundet që çaji jeshil të forcojë fuqinë tuaj të trurit dhe të trajtojë sëmundjet?

Gunter Kuhnle, një profesor i shkencës së ushqimit, në Universitetin  Reading në Mbretërinë e Bashkuar, i cili nuk ishte i përfshirë në studim, por kryen hulumtime në lidhje me shoqatën midis flavanoids dhe shëndetit, tha se nuk dihet aktualisht se si çaji ose përbërjet që gjenden në çaj ndikojnë në shëndetin.

“Efekti antioksidues i polifenoleve që gjenden në çaj është supozuar prej kohësh se është përgjegjës, por kjo është hedhur poshtë tërësisht në dekadën e fundit. Disa nga komponimet e gjetura në çaj mund të kenë një efekt të dobishëm, por kjo aktualisht është ende nën hetim,” tha ai për Science Media Center (SMC) në Londër.

Si pija më e njohur në botë pas ujit, Gu tha që zakonet e pirjes së çajit ndryshojnë nga një vend në tjetrin dhe gjetjet mund të mos zbatohen për vendet perëndimore.

 Analizat e tyre zbuluan se pijet e rregullta të çajit kishin një rrezik 20% më të ulët të sëmundjes së zemrës dhe goditje në tru, dhe një rrezik prej 22% më të ulët të vdekjes nga sëmundjet e zemrës dhe goditja në tru. Konkretisht, ata zbuluan se pirja e rregullt e çajit mund të rise mundësinë për të jetuar 1,26 vjet më shumë.

Përktheu: Gazeta Ora

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm