E shtunë, 19 Shtator, 2020

Zbulimi i dekadës: Më në fund ka një ilaç për këtë sëmundje të pakurueshme

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Sëmundja e lupusit është një sëmundje që nuk ka pasur kurim…të paktën deri tani.Lupusi bën fytyrën të skuqet, flokët bien dhe nyjet të kenë dhimbje, përderisa ilaçet e përshkruara nuk arrijnë të lehtësojnë simptomat.

Sëmundja e lupus, është një realitet i përditshëm dhe  për dekada të tëra, ilaçet ndaj kësaj sëmundje dhe efektet e tyre ishin të vogla.

Por në fund të vitit të kaluar, studiuesit zbuluan atë që besojnë se është përparimi më i madh në trajtimin e lupusit ndër dekada.

Ilaçi quhet Anifrolumab,  dhe është në gjendje të lehtësoja simptomat e tilla si skuqje e fytyrës, nyje të fryra e me dhimbje, e që nënkupton se pacientët mund të ndalin përdorimin e tabletave tjera.

Lupus zhvillohet kur sistemi imunitar i trupit ndryshon dhe sulmon qelizat e indet e shëndetshme. Shpesh, kjo është si rezultat i një infeksion viral që pacientëtt as që e dinin se kishin. Si rezultat, qarkullimi i gjakut është i përmbytur me interferone, një lloj proteine ​​e cila normalisht patrullon trupin duke kërkuar viruse pushtuese për të sulmuar.

Emri I sëmundjes vjen nga latinishtja ,“ujku”, sepse lezionet e fytyrës që ajo shkakton janë krahasuar me një kafshim të ujkut. Në raste të rralla, skuqjet mund të jenë aq të rënda, ato çojnë në plagë të thella dhe të groposura në faqe.

Pacientët  gjithashtu bëhen aq të ndjeshëm ndaj rrezeve të diellit saqë edhe disa minuta jashtë në një ditë të nxehtë mund të bëjnë që lëkura të mbushet nga flluskat, nyjet të bëhen të përflakur dhe organet e brendshme të fryhen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm