E mërkurë, 23 Shtator, 2020

Gazetar Fejzo Subashi, letër të hapur ministrit Sandër Lleshajt

Duhet të lexoni

Pjesëmarrje masive! Mesazhi i çdo politikani dhe partie politike…

Nga MARJON GORICA Partitë politike tashmë kanë ndezur motorrët e fushatës, për ta finalizuar më pas atë me përballjen më...

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Drejtuar Z. Sandër LLESHI Ministëri Brendshëm, Z. Ardi Veliu  Drejtor i Përgjithshëm i Policisë dhe Z. Perlat Vatoci Drejtor I policisë Qarku Gjirokastër.

Bashkia Këlcyrë tashmë ka vetëm Polici, por policinë që duamë…

Ju drejtohem me këtë letër të hapur, jo siç ndodh rëndomtë vetëm për rastet kur duam tëngremë një shqetësim, problem që shqetëson komunitetin dhe nuk ështëdëgjuar zëri nëpërmjet kritikave, apo konstatimeve dhe publikimeve mediatike. Nëpër mjetëkësaj letër dëshiroj dhe kërkoj: T’iu falënderuarpublikishtveç e veç, apo edhe së bashku si institucion. T’iu shprehur mirënjohjen time si qytetar, si gazetar, si drejtues i një media shumë me zë dhe mjaftë publike, si nën/Kryetar i Shoqatës Kombëtarë Atdhetare dhe Kulturore Përmeti. Gjithashtu për tëshprehur konstatimin tim si profesionist i gazetarisë, në lidhje me ndjesinë dhe besimin që kanë qytetarët e bashkisë  dhe të qytetit Këlcyrë te drejtuesi i pikës policore Këlcyrë. Të nderuar jo se përpara në këtë qytet dhe bashki nuk ka ekzistuar policia, apo nuk ka pasur pikë policie, bile janë aty edhe sot, po ai kontingjent oficerësh dhe nën/oficerësh. Të aftë dhe të zotë profesionalisht kanë që si dje edhe sot. Megjithëse nuk është e duhura, bile as minimalja për një pikë policie dhe sidomos për terrenin që ka bashkia Këlcyrëështë e njëjta logjistike, po si dje. Por çfarë ka ndryshuar ? Çfarë ka ndodhur që kemi këtë risi? Çfarëështë bërë që qytetarëve t’iu kthehet jo vetëm besimi, por të shprehen më shumë konsiderata për policinë? As edhe një gjë e madhe, bile njëelement shumë i vogël, i domosdoshëm qëkryhet thuajse në vazhdimësi. Ka tre muaj që ju keni emëruar në krye të kësaj pike një oficer karriere. Një oficer policie që do dhe dashuron profesionin. Një qytetarë që mbi të gjitha vendos dhe zbaton ligjin dhe vetëm ligjin. Një kuadër që di të komunikoj me vartësitEmërimi në krye të kësaj pike i Nen komisar Rasho  Hasani, meriton jo vetëm një mirënjohje për drejtorin e Policisë rajonale Gjirokastër, por për gjithë kupolën e policisë, pasi në këtë qytet dhe këtë bashki kishim kohë qëmungonte fare policia, aq më pak të kishim një polici që duam. Z. Rasho, sot jo vetëm që e ka bërë prezentë dhe efektive këtë pikë policie, por me profesionalizmin  dhe përkushtimin e tij i ka dhënë tjetër dimension policisë së këtij qyteti dhe kësaj bashkie. Sot me plot fjalën edhe qyteti dhe bashkia Këlcyrë ka realisht Policinë që duam. Sot kemi ndjekje hap pas hapi të elementëve me precedent dhe autor të veprave kriminale. Kemi një përkushtim dhe këmbëngulje të këtij drejtuesi të kësaj pikë për një bashkëpunim më të mirë më pushtetin vendor, kryetarin e bashkisë dhe administratorët, për njohjen e situatës dhe të elementëve të cilët kërkojnë të bëjnë të fortin, apo të abuzojnë dhe shkelin ligjin.Z. Rasho nuk tregon vetëm profesionalizëm dhe kulturë qytetare, por një frymë bashkëpunimi, mirëkuptimi më vartësit dhe eprorët. Përpara se ai tëjetë njëdrejtues i mirëështë një polic i përkryer dhe shumë profesionalist. Ai është jo një por disa hapa përpara krimit dhe veprave kriminale. Sot nën drejtim e tij dhe vëmendjes së treguar nga ai, pika e policisë Këlcyrë  ka edhe është pranë zbulimit të disa veprave kriminale dhe kapjes së autorëve të tyre.  Sot në qytetin e Këlcyrës nuk ka të fortë, qofshin këta këlcyrjot, apo të ardhur që të mos zbatoj ligjin apo të sfidoj policinë. Vështirë tëmendosh se mund të vlerësohet puna e kësaj pike policie nëpërmjet një shkrimi, apo nëpërmjet letrës. Por ajo që mund të bëjmë më një shkrim është tu shprehim mirënjohjen respektin gjithë punonjësve të policisëKëlcyrë dhe Z. Rasho Hasani në veçanti, si dhe përgëzimet e qytetarëve për vendosjen në krye të policisë njerëz që vërtet kërkojnë të bëjnë punën dhe të fitojnë respektin dhe mirënjohjen e qytetarëve, me  përkushtimin e tyre.. Nuk mund të mendohet për element korruptiv, apo bashkëpunim në pikën e Këlcyrës. Në këtë pik dhe në gjithë komisariatin e Përmetit është arritur sot objektivi i qeverisë së Rilindjes që ti kthejmë qytetarit Policinë që Duamë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Pjesëmarrje masive! Mesazhi i çdo politikani dhe partie politike…

Nga MARJON GORICA Partitë politike tashmë kanë ndezur motorrët e fushatës, për ta finalizuar më pas atë me përballjen më...

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve të tij. I tillë është...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Më shumë artikuj të ngjajshëm