E enjte, 28 Janar, 2021

Tavë me spinaq, e lehtë për t’u përgatitur dhe shumë e shijshme

Duhet të lexoni

Krepa të shijshëm për mëngjes, ja receta origjinale

Francezët njihen për kuzhinën e tyre të larmishme, mes të cialve, një ushqim shumë i njohur janë edhe...

Supë pule me arra

Receta e kësaj supe është pjesë e traditës së nënave shqiptare. E lehtë në shije...

Kek që mund ta bëni në kushte shtëpie

Keku me kos është një recetë e thjeshtë, e ëmbël e cila përgatitet pa shumë mundim.
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Gjithçka që ju duhet për një super drekë ose darkë e keni këtu:

Përbërësit:

1 kg spinaq

1 pana e vogël

Vezë sipas dëshirës

300 ml qumësht

40 gr gjalpë

20 gr miell

Djathë pice

Kripë

Erëza sipas shijes tuaj

 Përgatitja:

Pasi ta keni larë spinaqin vendoseni në një tenxhere me fare pak uje që të ziejë për rreth 15 minuta.

Pas 15 minutash kullojeni nga lëngu që ka lëshuar dhe bëni një masë në formë pureje me të. Më pas shtoni vezët dhe kremin e panes. Ndërkohë përgatitni  beshamelin me gjalpë, qumësht dhe miell dhe kripë.

Lëreni masën e përgatitur paksa të trashë dhe më pas shtojeni atë në përgatitjen me spinaq.

Lyeni enë e pjekjes me gjalpë ose me vaj dhe hidhini të gjithë përbërësit e përgatitur aty.

Vendoseni në furrë të piqet për  20-30 minuta në temperaturë 180 gradë.

Nxirreni nga furra, spërkateni me djathin e grirë dhe futeni përsëri, por me temperaturë më të lartë se më parë që të shkrihet  djathi dhe të marrë një ngjyrë të artë.

Ju bëftë mire,

Nga Ernesta Spaho

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Dita e Holokaustit/ Konsulli i Izraelit Xhillari: Ekstremizmi dhe racizmi i mori jetën miliona hebrenjëve!

Rodolf Xhillari për Ndërkombëtare të Holokaustit: Nderojmë sot në Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit viktimat e ekstremizmit dhe racizmit që i...

Rodolf Xhillari: Ambasada e Shqipërisë në Greqi, shembull i një pune dinjitoze. Znj.Hajdaraga e përkushtuar në misionin diplomatik.

Konsulli i Nderit i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari, njëherësh një nga biznesmenët më të suksesshëm në Shqipëri, i cili jetën e tij e...

‘Natë e ftohtë dhe me reshje shiu’, Balluku pranë familjeve në nevojë: Askush jashtë vëmendjes!

Nga Marjon Gorica Tirana dhe i gjithë vendi është përfshirë orët e fundit nga temperatura të ulëta dhe reshje të dendura shiu. Kushte klimaterike këto...

Avari në linjën e energjisë elektrike, OSHEE njofton: Po punohet për riparimin e defektit.

Si shkak i një avarie në linjën e furnizmit me energji elektrike në Mëzez, kanë mbetur pa energji disa zona të ndryshme në Tiranë....

Gazetari Gorica i kundërvihet Petrit Sinës: ‘Mos trego për çfarë ka nevojë Berati, por çfarë bëre ti për të?’

Në një postim në Facebook në lidhje me zhvillimet e projektet që po ndodhin në Berat,  ish kreu bashkisë së këtij qyteti, shprehet se...

Më shumë artikuj të ngjajshëm