E premte, 10 Korrik, 2020

Sekretet e habitshme të datës së sotme 02.02.2020

Duhet të lexoni

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Alfred Peza

Dita e sotme nuk është si 51 të dielat e tjera të këtij viti, për arsyen e thjeshtë se ajo është e vetmja që “prodhon” një palindromi. 

Fjala palindrom e ka prejardhjen nga greqishtja dhe do të thotë “që vrapon mbrapa”. Ajo është fjalë e përbërë nga “palin” që do të thotë prapa dhe “dramein”= vrapoj. 

Etimologjia e kësaj fjale ka si tipar kryesor leximin mbrapsht.

Në këtë mënyrë palindromi-të janë shkronja, fjalë, fjali apo shifra që mund të lexohen njësoj, si nga e djathtë në të majtë, ashtu edhe anasjelltas. 

E tillë është edhe e sotmja: 02.02.2020.

Të tilla janë psh palindromitë me shkronja: grupi i famshëm muzikor suedez “ABBA”.

Me fjalë: ara, arra, takat, radar, kajak, emri Ana (apo Anna, si këngëtarja Anna Oxa), Otto (si Otto von Bismarck), Bob (si Bob Marley), Robert Trebor (aktor amerikan).

Në fjali: “Emir un’e takova avokaten, urime!”,  apo në anglisht “A man, a plan, a canal: Panama”.

Me shifra: Pas të sotmes, data e ardhshme palindromike do të rikthehet pas 92 vitesh dhe është 21 dhjetori i vitit 2112 (21.12.2112).

Në aspektin semantik, ekspertët e numerologjisë thonë se palindromi ndoshta nuk shton asgjë, por sigurisht që i dhuron shprehjeve një formë të rafinuar dhe simboleve një simetri të bukur. 

Shumë mund ta interpretojnë datën e sotme si një ndërthurje e pakuptimtë, të tjerë i japin vlera mistike, atribute paragjykuese apo sugjerime ezoterike rastësie.

Mua më pëlqen numerologjia, duke e përdorur edhe artistikisht në enigmën e vrasjes së Selahudin Blloshmit në romanin “Sarah”, ndaj dhe po e ndaj këtë postim me miqtë e mi!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë se ata kanë harruar “Betimin...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e planit të rindërtimit për kombinatin...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

Më shumë artikuj të ngjajshëm