E mërkurë, 20 Janar, 2021

Ministri i qeverisë në hotel me sekretaren e Parlamentit

Duhet të lexoni

Rijetëzimi i Gjirokastrës, Mirela Kumbaro: Pas debateve e sulmeve, puna flet vetë

Me anë të një postimi në Facebook, ish ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, njëherësh deputete e qarkut të Gjirokastrës,...

Super komedia me super aktorët, shfaqja që nuk duhet humbur!

Nga Marjon Gorica E çfarë më mirë se pak humor në këto kohë të vështira që po jetojmë do të...

LE VOLTAIRE/ Intervista e Ismail Qemalit më 1911 në Kostandinopojë, të pathënat e historisë

Nga Aurenc Bebja Francë – 7 Maj 2020 “Le Voltaire” ka botuar, të mërkurën e 8 marsit 1911, në faqen n°3,...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Aktorët më të spikatur Shqiptarë ndër ta dhe artistja Rozana Radi rikthehen me komedinë më të re me titull “ Një ministër dhe një sekretare e opozitës në hotel”.

Kjo shfaqje artistike mes origjinalitetit dhe krijimtarisë është me regji të Elma Doresit. Komedia vjen në « Teatrin e Ri », nga aktori i mirënjohur Roland Trebicka, ku do të realizohet në zonën e Komunës së Parisit. Me një kastë aktorësh, që në çdo shfaqje kanë emocionuar dhe surprizuar ndjeshmërisht publikun ata janë: Dritan Boriçi, Klod Hoxha, Alban Musa, Lorenc Kaja, Ajlin Petrela, Aldjon Matarangasi, Suela Konjari, Jorida Meta, Elidon Alikaj dhe Rozana Radi. Skenografi është Eldo Disha. Artistët shpalosin një kryvepër ku ndër ta nuk mungon ndjenja dhe magjia emocionale, interpretative. Emocione të bukura janë dhuruar në skenën shqiptare të nga tëgjithë artistët, nën spikatjen e aktores sonë shumë të dashur për publikun e gjerë Rozana Radit.

Përmbajtja është e bazuar në aktalitetin shqiptar dhe shfqet pikërish me një finesë ambicioze ndërmjet humorit dhe seriozietit. Ata na pasqyrojnë kaosin politik i cili vjen në formën më të bukur, përmes një komedie që nxit kureshtje dhe ngjall debat.

Interesante dhe njëkohësisht tërhheqëse e bën fakti se personazhet nuk janë njerëz të thjeshtë. Komdia na rikthen kastën e aktorëve, që sfidojnë personazhet politikë. Shohim se pikërisht një ministër që i gjendur në telashe  kerkon te shpëtojë veten e tij nëpërmjet një sekretareje. Ai lë paralamentin dhe shkon në hotel me sekretaren e opozitës, që e mbështet me qëllim për të marrë informacionet që i duhen. Vepra është farse, por kjo nuk do të thotë se ngjarjet apo karakteret janë irrealë, por përkundër artistët denjësisht kanë arritur ti gërshetojnë bukur të vertetën dhe imagjinatën duke i bazuar në vetë realitetin aktual.

Ajo që jepet me humor, mbi linjën që  ndjek Regjisorja Doresi do te jetë vetë politika, por gjithmonë duke u përmbajtur tek autori. Doresi nuk do ta  shkëpusë nga parlamenti ministrin por do e dërgojë drejt e në hotel, për ti shërbyer qeverisë. “Ndodh dhe të hamë këtu, vetëm e vetëm që ti shërbejmë punë”- është shprehur njëri nga personazhet me humor.

Në parlament ka lëvizje, ka personazhe që hyjnë e dalin, ka tradheti, bashkime, gënjeshtra, imoralitet, kënaqsi, rëmarveshje, pazare, gjithçka që përfshihen në hotel. E njëjta që ndodh në formën surreal, por ju mund ta imagjinoni si të dëshironi. Karakteristika që përcillet nga shfaqja është se shohim një pasazh të formës dhe përmbajtjes kontraadiktore ndërmjet politikës dhe polittikanëve. Shpesh na ndodh të shohim se na hidhen bomba nga udhëheqësit politikë. Lajme apo ngjarje të cilave edhe vetë ata nuk mund t’u gjejnë zgjidhje.

Janë skena 100 % litar të cilat politika i bën nyje me njëra-tjetrën. Doresi shprehet mbi historinë e rrjedhës së ngjarjeve pikërisht kështu: “Ato lidhen e ngaërrohen dhe krijojnë atë që ne themi shpesh, si një lëmsh i cili ska Zot që e zgjidh. Ashtu si ministri në veprën tonë arrin të bëjë një mish-mash me personazhet tona dhe arrin të dalë faqebardhë në fund ». Autorët e mëdhenj, duke nisur që nga Aristofani e duke ardhur tek Rei Kuni, vepër e cila është e viteve 80, na mëson ose na kujton edhe njëherë se politika kështu ka qenë, kështu është dhe kështu do të jetë përherë. E vetmja gjë që ndryshon janë periudhat kohore. Asgjë më shumë! Gjithmonë dhe kudo do të dëgjojmë skandale seksuale në qeveritë udheheëse. Kjo është domethënja tek  “Komedia është farse”,  dhe vepra të tilla janë të krijuara për aktorët dhe sidomos për masat, ndër vite krijuar nga regjisëorë të mëdhenj, që me sarkazëm kritikojnë hijshëm veset e pushtetit

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm