E premte, 18 Shtator, 2020

Qeveria e Kurtit i kushton Kosovës 13 milionë euro më pak, ja sa do shpenzohet në një mandat

Duhet të lexoni

Kosova me shpresa të mëdha për takimin e 4 shtatorit në Uashington

Një delegacion me përbërje të madhe i Kosovës merr pjesë në takimin e datës (04.09) në Shtëpinë e Bardhë...

Në Kosovë, rriten përsëri shifrat e të vdekurve dhe të sëmurëve nga COVID-19

Ngritet përsëri lakorja e shifrave të viktimave dhe të sëmurëve nga COVID-19 në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike bderi...

700 zyrtarë të Qeverisë së Kosovës paguhen edhe pa punuar

Zyra Kombëtare e Auditorit, gjatë auditimit të institucioneve shtetërore dhe agjencive qeveritare në vitin 2019, ka nxjerrë në pah...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Albin Kurti do të kursejë plotë 13 milionë euro për Kosovën.Kjo për shkak të formatit që ai i ka dhënë qeverisë, duke ulur ndjeshmë numrin e ministrive dhe duke përgjysmuar numrin e zv/ministrave.

Instituti GAP theksoi se me formatin e saj të ri, qeveria Kurti do të kursejë që në start rreth 13 milionë euro për një mandat, krahasuar me shpenzimet e qeverisë së mëparshme të PAN-it. Edhe pse koalicioni VV-LDK paraprakisht kishte planifikuar vetëm 12 ministri, një ditë para zyrtarizimit të ekzekutivit në parlament, partite njoftuan se kishin rënë dakord për  15 ministri.

Në rastin e 12 ministrive kursimet do të ishin 15.5 milionë euro.

Një kursim I tillë I detyrohet faktit se qeveria Kurti do të ketë 33 zëvendësministra, ndryshe nga PAN-i që numëronte mbi 80.

Këshilltarë të lartë të ministrave do të jenë 15, ndërsa në qeverisjen e kaluar kishte 21 të tillë. Edhe numri I këshilltarëve të ministrave është rrudhur nga 126, në 90. Në krahasim me shpenzimet e qeverisë Haradinaj, kjo e Kurtit do të kursejë për një mandat 10 milionë euro në paga, 1 milion në ushqime, dhe rreth 1.5 milionë të tjera në telefonë celularë, karburantë e e telefona fiks.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm