E shtunë, 19 Shtator, 2020

Nga refugjat tash pjesë e filmit të nominuar për Oscar, aktori shqiptar ndihet i bekuar

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Lufta e fundit në Kosovë ka bërë që shqiptarët të shpërngulën me dhunë nga Kosova. I lindur në Vushtrri, Mason Alban është transferuar në Boston në moshën 11-vjeçare si refugjat. Por, Mason e ka shfrytëzuar kohën në mënyrën më të mirë. Ndonëse në një vend të huaj dhe duke pas parasysh vështirësitë, ai ishte i bindur që ëndrrat duhet ndjekur, ka punuar shumë dhe talenti i tij  nuk mbeti pa rënë në sy.

Qysh në moshë të re, arriti të lidhet me disa regjisorë të shkëlqyeshëm në Harvard, ku njëri prej tyre ishte regjisori me famë botërore Peter Sellars.

“Shfaqjen time të parë e bëra në Teatrin A. R. T në Kolegjin e Harvardit. Aty bëmë edhe shfaqje tjera, diçka nga Çehovi dhe nga Shekspiri. Kështu rashë në dashuri me këtë profesion, që për mua ishte terapeutik pas luftës. Në skenë mund të dëgjohej zëri im. Teatrin që është forma më e pastër e demokracisë, e kam mësuar nga Peter Sellars”, ka treguar kështu Mason Alban për hapat e parë në karrierë.

Gjasat që aktori shqiptar të shkëlqejë në këtë rrugë, janë të mëdha. Por, të mëdha janë edhe sfidat duke pas parasysh që konkurrenca është e madhe.

“Është një industri jashtëzakonisht konkurruese, ku janë rreth një milionë aktorë të rinj në vit që i hynë kësaj industrie. Unë kam pasur fat t’i takoj disa menaxherë dhe agjentë që besuan në mua dhe më krijuan mundësi. Kolegji Emerson më ndihmoi shumë, atje munda të aktroj dhe të tregoj talentin tim. Atje më morën në disa klipe dhe filma studentor, kështu m’u hapën mundësitë dhe unë e shfrytëzova njërën nga to. Punova në shumë shfaqje të suksesshme, krahas aktorëve dhe regjisorëve vërtet të talentuar.”

Masoni karrierën e tij e drejton duke punuar pa reshtur dhe pa u lodhur, duke i tejkaluar dështimet dhe refuzimet. Sipas tij, ju duhet të jeni të gatshëm për të sakrifikuar shumë që t’i realizoni ëndrrat tuaja.

“Është sfiduese për të gjithë. Edhe për mua ishte një udhëtim i gjatë. Unë nuk e bëj këtë për të qenë medoemos i famshëm, por e bëj sepse e dua profesionin që e kam. Nëse nuk do ta doja profesionin, çdo gjë rreth tij qoftë pozitive apo negative nuk do t’ia vlente.”

Në EVVY, Mason Alban është emëruar për dy vite radhazi si aktori më i mirë. Ky vlerësim patjetër që ishte një shtysë për të.

“Ky ishte një tjetër afirmim i shkëlqyeshëm për mua. Në të gjitha format e artit ne kemi nevojë për dikë që pajtohet me çmendurinë tonë, në mënyrë që ajo të konsiderohet art. Konfirmimet janë çdoherë thelbësore.”

Por, ajo çka nuk e kemi shpalosur deri tani, është një arritje e jashtëzakonshme e Masonit. Ai është pjesë e filmit “Little Women” i cili u nominuar për Best Picture në Oscar.

Të punosh në një film të tillë dhe me njerëz kaq profesional, padyshim që është diçka e mrekullueshme, ai madje ndihet i bekuar për këtë mundësi që i erdhi falë talentit e përkushtimit në punë.

“U emocionova shumë për dashurinë e Akademisë ndaj  “Little Women”. E ndjeva brenda vetes se ishte diçka meritore. Të gjithë ishin brilantë në atë që bënë dhe kjo ishte vërtet frymëzuese. Të punosh me Saoirse Roman është e mahnitshme sikurse me Greta Gerwig që shfaqin gjenialitetin e tyre dhe të bëjnë të ndihesh i bekuar që punon me ta. Po ashtu edhe me Kathryn Bigeloë. Ishte kënaqësi e madhe për mua të punoja me ta dhe të mësoja aq shumë nga të tjerët. Është nder i jashtëzakonshëm të punosh me një grup të tillë, ku ka njerëz aq të talentuar.”

Regjisorja e filmit “Little Women”, Greta Gerwig ishte një pikë frymëzimi për Masonin.

“Është e mahnitshme dhe e lehtë të punosh me të. Ajo është shumë profesionale dhe kështu e bën punën tuaj të lehtë. Ata kanë një vizion të shkëlqyeshëm dhe e dinë saktë se çfarë duan. Pjesa tjetër varet nga unë që ta shpërfaq vizionin e tyre. Dhe të kesh njerëz super të talentuar rreth vetes për të të ndihmuar të arrini – kjo e bën gjithçka të lehtë dhe mjaft të dobishme.”

Gjithë ky sukses nuk e ka lejuar Masonin të harrojë prej nga vjen. Ai pohon se ka një lidhje emocionale me Kosovën dhe i kënaqet zemra për sukseset e saj.

Ai gjithashtu nuk i refuzon as ftesat nga regjisorët shqiptar. Madje është bërë pjesë e filmit “Adelina” të regjisores Rita Krasniqi.

“Ai është filmi im i parë në Kosovë. Dhe aktualisht është nëpër festivale në të gjithë botën. Ajo është regjisore mjaft e talentuar. Më pëlqen të punoj me regjisore, ato më kanë dhënë mundësi gjithmonë.”

Krejt për fund, Masoni ka dhënë një mesazh për të rinjtë shqiptarë.

“Uroj që ata t’i ndjekin ëndrrat dhe të mos mendojnë se madhështia ekziston jashtë tyre. Ka shumë të rinj të talentuar në Kosovë të cilën mund të fitojnë “Oskar” ose të bëhen çfarëdo që ata duan të jenë. Historikisht ne gjithmonë mendojmë se gjërat e mëdha janë atje tej larg diku. Por për mua dhe shumë kosovarë të tjerë aktor të bën talenti dhe jo Hollivudi. Nëse e ndjen aktrimin, bëhu, se krejt janë atje.” /Kultplus

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm