E enjte, 24 Shtator, 2020

Mos i humbisni! Këta janë 5 filmat më të mirë për holokaustin

Duhet të lexoni

Si në përralla, Mark Frroku bën propozimin e veçantë për Rudinën

Në një mjedis tepër të veçantë dhe i kujdesur në detaje, biznesmeni Mark Frroku i ka propozuar Rudina Dembacajt. Këtë...

Një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese, Kuvendi shpall kriteret

Kuvendi i Shqipërisë rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese, me...

Klevi Pojana: Më 25 prill të ngrejmë një sistem të ri të mbështetur mbi vlera dhe në qendër të së cilit të jetë qytetari...

Me anë të një shkrimi në ‘Facebook’, i shoqëruar dhe me një video në lidhje me aktivitetin e tij...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Regjisorë dhe producentë të ndryshëm i kanë kushtuar holokaustit filma të shumtë. Shumë prej tyre janë vepra mjaft të arritura, por vetëm disa kanë lënë gjurmë të pashlyeshme. Më poshtë është një listë me filmat më të mirë për holokaustin, tragjedinë që ndryshoi përgjithmonë fatet e njerëzimit.

‘The Pianist’ trajton temën e një muzikanti hebre i cili lufton për të mbijetuar nga shkatërrimi i Varshavës në Luftën e Dytë Botërore.

Në vendin e dytë renditet ‘Holocaust’, saga e një familje hebreje që bënë gjithçka për të shpëtuar nga terrori i Gjermanisë Naziste.

Filmi ‘Kapo’ bënë fjalë për një vajzë e cila i udhëheq të burgosurit në një arratisje nga kampi i koncentrimit. Ky film renditet i treti.

Në vendin e katërt qëndron ‘Sophie’s Choice’. Ky film përqendrohet rreth një shkrimtari i cili pasi kalon kohë me fqinjët e ri, kupton një sekret që do ta ndryshojë atë përgjithmonë.

‘Schindler’s List’, renditet i pesti. Në Poloni gjatë Luftës së Dytë Botërore, Oskar Schindler, bëhet heroi i punëtorëve të tij pasi i shpëton nga përndjekjet naziste. 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Si në përralla, Mark Frroku bën propozimin e veçantë për Rudinën

Në një mjedis tepër të veçantë dhe i kujdesur në detaje, biznesmeni Mark Frroku i ka propozuar Rudina Dembacajt. Këtë...

Një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese, Kuvendi shpall kriteret

Kuvendi i Shqipërisë rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese, me qëllim plotësimin e “vakancës së...

Klevi Pojana: Më 25 prill të ngrejmë një sistem të ri të mbështetur mbi vlera dhe në qendër të së cilit të jetë qytetari...

Me anë të një shkrimi në ‘Facebook’, i shoqëruar dhe me një video në lidhje me aktivitetin e tij politik në njësinë 8,  nënkryetari...

Covid 19/ Bie numri i të infektuarëve, 3 persona ndërrojnë jetë

Rënie e lehtë e numrit të personave të prekur nga COVID-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot se janë 121 raste të reja...

Veliaj në njësinë 7: Transformimi në rrugën ‘Artan Lenja’, premtim i mbajtur për banorët!

Paraditen e sotme kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj, ka qënë në një inspektim në njësinë nr.7, ku ka parë nga afër investimin e...

Më shumë artikuj të ngjajshëm