Koronavirusi po shpërthen me shpejtësi edhe jashtë Kinës, duke prekur një pjesë të mitrë të kontinentit aziatik. Në Korenë e Veriut ka filluar përhapja e virusit me ritme të shpejta. 204 raste janë të konfirmuara, ndërsa vetëm ditën e fundit janë konfirmuar 100 prej tyre.

Qytetet Daegu and Cheongdo janë shpallur nga autoritete  zona emergjence të kujdesit. Koreja e Jugut tashmë është bërë vendi i dytë sa i përket numrit të të prekurve nga koronavirusi teksa vendin e parë e mban ai i origjinës, Kina me 75 mijë e 467 të infektuar dhe me mbi 2 mijë viktima. Ndërsa anija ‘Diamond Princess’ e cila është ankoruar në Japoni por ka 634 të infektuar dhe 2 viktima , mban vendin e dytë të numrit të infektimeve.

Ndërsa në Korenë e Jugut, ka 2 viktima dhe 204 të infektuar nga koronavirusi.