E enjte, 23 Shtator, 2021

Koronavirusi/ Bursa e Milanos pëson rënien prej 84 miliardë dollarësh

Duhet të lexoni

200 kompanitë me fitime më të mëdha; Lulëzimi i koncesioneve

Shqipëria është vendi më bujqësor në rajon dhe ka avantazh në krahun e lirë të fuqisë punëtore (me pagën...

Xharra Group është kompania e parë kosovare që shtrin aktivitetin biznesor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Izoline e cila eshte ne pronesi te Xharra Group, eshte fabrika e pare nga Kosova e cila perveç se...

Nisin fluturimet e para, nga 15 qershori me Austrinë dhe më pas me Turqinë

Pavarësisht se këtë verë po kërkohet që pushimet të bëhen Brenda vendit, operatorët I kanë sytë nga turistët e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Piazza Affari është  në një ulje, më e keqja që së paku nga fillimi i viteve ’80, që hodhi poshtë miliarda kapitale. Rënia e sotme i kushton bursës së Milanos 84.27 miliardë. Kapitali i listës milaneze bie kështu në rreth 430 miliardë nga më shumë se 700 të niveleve të shkurtit. Me indeksin kryesor të bursës së Milanos që përfundon tregtinë e tij në rënie prej 16.92% në 14.894.44 pikë, mund të thuhet se nuk ka pasur kurrë një rënie më të keqe që nga lindja e indeksit në 1998. Rënia e mëparshme më domethënëse në mbyllje daton në vitin 2016, kur lista kryesore e Piazza Affari ra me 12.48%. “E enjtja e zezë” e Piazza Affari çoi në mbylljen gjithashtu të faqes së internetit të Borsa Italiana. Faqja, menjëherë pas mbylljes së negociatave të asaj që ishte seanca më e keqe ndonjëherë, është e paarritshme, me siguri për shkak të fluksit të lartë të përdoruesve që kërkojnë informacion.

Por Milan nuk është vetëm. Është gjithashtu dita më e keqe e historisë së tyre të fundit për bursat evropiane. I kapërcyer nga shitjet për zhvillimet e emergjencës së Coronavirus, Londra përfundoi me një rrëshqitje prej 10.9%, Paris dhe Frankfurt me të njëjtën rënie prej 12.2%.

Në ditën e shitjeve për bursat evropiane peshoi zhgënjimi për masat e ECB dhe vendimi i Presidentit Amerikan Donald Trump për të pezulluar fluturimet nga Evropa për një muaj në përpjekje për të përmirësuar koronavirusin, përhapja e të cilit u përcaktua të Mërkurën nga Organizata Botërore e Shëndetit si një “pandemi”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për herë të parë "Zajednicën" (asociacionin...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...

Më shumë artikuj të ngjajshëm