E shtunë, 8 Gusht, 2020

Virologu gjerman: Ja si ta kuptoni nëse jeni të prekur nga Covid-19 përmes nuhatjes dhe shijes…

Duhet të lexoni

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Hendrik Streeck është një virolog gjerman. Kjo është një intervistë e tij për simptomat e reja të Covid 19, testet e shpejta dhe vdekjet që janë shumë të larta.

-Profesor Streeck, ju jeni duke hulumtuar një vaksinë kundër HIV, tani është përhapur lloji i ri i virusit. A është shumë ndryshë koronavirusi nga HIV?

Unë jam specialist i virusologjisë dhe epidemiologjisë së infeksionit dhe, falë stërvitjes time, jam njohur edhe me koronavirusin. Që kur kam qenë në Bon, fusha ime është zgjeruar shumë, për shembull përsa i përket diagnostikimit. Dhe ndërkohë jam specializuar edhe për viruse të tjera në fushën time të kërkimit. Instituti për virologji dhe hulumtim HIV në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Bonit ishte laboratori referencë për koronaviruset nën Christian Drosten, të cilin unë ia arrita me sukses kur ai u transferua në Charité në Berlin në vjeshtë 2019. Meqenëse jo të gjithë punonjësit shkuan në Berlin, këtu ka shumë ekspertizë. Të gjithë të punësuarit e mi aktualisht janë duke punuar në Sars-CoV-2 me shpresën që të mund të kontribuojnë në hulumtim.

Sa punonjës keni?

Kjo po ndryshon vazhdimisht pasi ne akoma po ndërtojmë grupet. Aktualisht ka më shumë se 40 përfshirë studentët e doktoratës.

Çfarë saktësisht po bën?

Ne u përpoqëm t’u përgjigjemi pyetjeve shumë të thjeshta. Unë jam ndoshta virologu që ka parë më shumë pacientë këtu në Gjermani. Ne shkuam nga shtëpia në shtëpi dhe te çdo person i infektuar në rrethin e Heinsberg dhe i pyetëm njerëzit. Ne regjistruam simptomat dhe në këtë mënyrë zbuluam të reja, morëm mostra ajri, njolla nga doorknobs, telefona celularë dhe telekomandë, madje mblodhëm edhe mostra uji tualeti.

A përhapet virusi në jashtëqitje?

Kjo është një frikë që ende nuk është provuar. Sidoqoftë, ne gjetëm një material gjenetik nga virusi në tasin e tualetit, që nuk do të thotë se është gjithashtu infektiv.

Çfarë simptomash të reja keni gjetur?

Pothuajse të gjithë personat e infektuar që kemi intervistuar, nuk kanë patur nuhatje dhe shije e cila zgjat në disa ditë. Shkon aq larg sa një nënë nuk mund të nuhasë pelenën plot të fëmijës së saj. Të tjerët nuk mund të nuhatnin më shampon e tyre dhe ushqimi filloi të mos shijojë. Ende nuk mund të tregojmë saktësisht se kur do të shfaqen këto simptoma, por besojmë pak më vonë në infeksion.

Sa njerëz të infektuar keni intervistuar?

Padyshim më shumë se 100 të infektuar, por jo edhe rastet shumë serioze që ndodhen në spital.

Si do ta përshkruanit pacientin tipik Covid 19?

Pacienti tipik Covid 19 tregon vetëm simptoma të buta. Një studim kinez nga metropoli i Shenzhen gjithashtu arrin në rezultatin, i cili ka zbuluar se 91 përqind e atyre të infektuar tregojnë vetëm simptoma të buta deri në mesatare, me një kollë të thatë, të irritueshme dhe ndoshta një ethe. Në shumë raste pati një humbje erë dhe shije. Diarreja gjithashtu ndodhi në njerëzit tanë të infektuar në 30 përqind të rasteve, gjë që është më e zakonshme nga sa mendohej.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm