E shtunë, 8 Gusht, 2020

Covid-19, Egjipti ndihmon Italinë, iu dërgon 1.5 milion maska

Duhet të lexoni

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Egjipti ka dërguar 1.5 milion maska në Itali për të ndihmuar vendin në përballimin e situatës nga koronavirusi.

Njoftimin e dha Ministria e Jashtme e Italisë.

Italia po përballet me në krizë të rëndë për shkak të Covid0-19 dhe po lufton me mungesën e mjeteve mbrojtëse mjekësore.

“1.5 milionë maska të ardhura nga Egjipti mbërritën. në Itali,” tha Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio në faqen e tij zyrtare në Facebook.

Mediat lokale thanë që avioni EgypAir që mbante dërgesën u ul në aeroportin Malpensa në qytetin verior të Milanos.

Dorëzimi nga Egjipti u pasua nga një dërgesë tjetër prej 40,000 maskash nga India, shtoi ai.

Italia është vendi më i goditur në botë nga pandemia e koronavirusi. Deri më sot, vendi ka regjistruar 5,476 viktima dhe 59,138 të infektuar.

“Mjekët, infermierët dhe punonjësit e shëndetit shoqëror aktualisht vuajnë nga mungesa e pajisjeve mbrojtëse, veçanërisht maskat”, tha Di Maio, duke shtuar se punonjësit e zbatimit të ligjit dhe të shpëtimit, personeli ushtarak dhe punëtorët e fabrikës janë gjithashtu të prekur nga mungesa e maskave.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm