E shtunë, 8 Gusht, 2020

Më në fund prodhohet testi që mund të bëhet në kushte shtëpie, kushton 25 dollarë

Duhet të lexoni

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit po punojnë prej ditësh për avancimin e luftës kundër korronavirusit. Ata kanë zhvilluar një test 30-minutësh për COVID-19, i cili mund të bëhet kudo. Lëndët e para për të kushtojnë rreth 25 dollarë. Testi përdor një përzjerje kimikatesh dhe enzimash. Këto kthehen në ngjyrë të verdhë në prani të koronavirusit.

Testi ka një avantazh të madh edhe në shpejtësinë e tij. Këto kimikate duhet të mbahen vetëm në 65 ° C (ose 150 ° F) për gjysmë ore, gjë që mund të bëhet me lehtësi në çdo spital, apo edhe përfundimisht në shtëpi.

Testi mund të jetë në gjendje të kryejë provat klinike në ditët në vijim.

“Ne kemi 3 gjëra për të bërë”, tha profesori Zhengfang Cui, i cili drejtoi ekipin. “E para është të marrim prova klinike. Ne sapo i filluam ato këtu në Spitalin Universitar të Oksfordit. Gjëja e dytë është aprovimi rregullator, i cili bazohet në numrin e testeve të bëra.

“E treta është të marrim partnerë të industrisë për të zbatuar prodhimin në shkallë të gjerë. Për këtë, ne kemi nevojë për dhoma të pastra dhe lehtësira prodhuese. Dhe atëherë ne mund ta prodhojmë atë produkt,” tha Zhenfang, duke shtuar se ai shpresonte që hapat të mund të përfundonin në 2 deri në 4 javë. 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm