E martë, 27 Tetor, 2020

Spanja shtyn me dy javë gjendjen e emergjencës, numri i viktimave shkon gati 2000

Duhet të lexoni

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në...

1 mijë shqiptar drejt amerikës, gjykata jep 192 vite burg për bandën e trafikimit

192 vite burgim ka dhënë Gjykata e Posacme për arrestimin e 35 personave, bandë e trafikimit të shqiptarve drejt...

Hiqen 23 patenta e arrestohen 3 persona, të dehur në rrugët e Tiranës

Ashtu si cdo fundjavë dhë kësaj rradhe Policia Rrugore ka zbarkuar në rrugët e kryeqytetit, duke marrë masa ndaj...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Spanja është një nga vendet më të prekura nga koronavirusi në Europë dhe numri i viktimave po shtohet ditët e fundit. Për këtë arsye pritet që gjendja e jashtëzakonshme në vend, të shtyhet me dy jaë.

Në vend numërohen gati 30 mijë të infektuar, ndërsa numri i viktimave po shkon në 2 mijë.

Autoritetet shpresojnë se po i afrohen fazës kur kurba tragjike do të fillojë të bjerë.

“Të martën kabineti do miratojnë zgjatjen e gjendjes së emergjencës deri më 11 prill. Na duhet të ideojmë një Plan të ri Marshall, një program madhor investimesh publike brenda Bashkimit Europian, dhe të fillojnë procesin e rindërtimit social dhe ekonomik kur e gjitha kjo të ketë mbaruar,” deklaroi të dielën kryeministri spanjoll Pedro Sançez.

Spanja është vendi i dytë më i prekur nga koronavirusi në Europë, pas Italisë.

Pas Italisë, Spanja është vendi i dytë europian më i prekur nga pandemia e koronavirusit.

Qeveria ka vendosur masa të rrepta ndalimqarkullimi të mjeteve dhe këmbësorëve por edhe ka porositur milionë maska, tamponë dhe pajisje respiratore teksa spitalet shtetërore kanë tejkaluar kapacitetet me rastet e infeksionit.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në...

1 mijë shqiptar drejt amerikës, gjykata jep 192 vite burg për bandën e trafikimit

192 vite burgim ka dhënë Gjykata e Posacme për arrestimin e 35 personave, bandë e trafikimit të shqiptarve drejt SHBA-ve dhe Kanadasë. Grupi kriminal u...

Hiqen 23 patenta e arrestohen 3 persona, të dehur në rrugët e Tiranës

Ashtu si cdo fundjavë dhë kësaj rradhe Policia Rrugore ka zbarkuar në rrugët e kryeqytetit, duke marrë masa ndaj shkelësve, ku shumica janë nën...

Petro Koçi sulmon Metën: Kopje e keqe e Saliut, nuk i duhet Kushtetutës dhe Republikës!

Nga qyteti i Fierit aty ku dhe kryeson Partinë Socialiste për këtë qark, zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koci ka sulmuar Presidentin Iliri Meta, duke...

Nga trajtimi i mbetjeve në incenerator tek gjenerimi i energjisë , shihni shembullin e suksesshëm në Singapor  

Një video informuese është duke qarkulluar në rrjetet sociale për një shembull i cili po mundohet të zëj vend në shumë shtete të botës,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm