E premte, 3 Dhjetor, 2021

A qëndron koronavirusi në fruta dhe perime? Ja çfarë thotë shkenctari për ushqimet e kontaminuara

Duhet të lexoni

GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Frika nga koronavirusi është bërë shumë e madhe, aq më tepër kur dëgjojmë shifrat që vijnë në kohë reale nga Italia dhe bota. Larja e duarve është jetike, po aq sa është dhe larja e pastrimi i sendeve të tjera rreth nesh. Por një pyetje po mundon shumë njerëz.

Frutat dhe perimet a janë të rrezikshme?

“Nuk ka gjasa”. Sipas BfR, transmetimi i SARS-CoV-2 përmes ushqimit të kontaminuar nuk ka të ngjarë të ndodhë dhe, deri më tani, nuk ka raste të provuara të infeksionit në këtë mënyrë. Meqenëse viruset janë të ndjeshëm ndaj nxehtësisë, ushqimi i ngrohjes gjatë gatimit mund të zvogëlojë më tej rrezikun e infeksionit. Sigurisht, duhet të lani duart tuaja para se të gatuani dhe hani – dhe kjo shkon për çdo kohë, pavarësisht koronës!

Ushqim i ngrirë i kontaminuar

Edhe pse koronaviruset SARS dhe MERS të njohura deri më sot nuk u pëlqen nxehtësia, ata janë mjaft imunë ndaj të ftohtit. Hulumtimet tregojnë se ato mund të qëndrojnë infektive në minus 20 gradë celcius deri në dy vjet. Por sipsa BfR,  deri më tani, nuk ka asnjë provë të infeksionit SARS-CoV-2 përmes konsumimit të ndonjë ushqimi, përfshirë ushqimin e ngrirë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Më shumë artikuj të ngjajshëm