E enjte, 16 Korrik, 2020

“Të bashkuar në diversitet është motoja e Bashkimit Europian” dhe Shqipëria sot ndodhet më afër se kurrë këtij bashkimi.

Duhet të lexoni

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer...

LAJMI I FUNDIT/ Rritet numri i rasteve të infektuara, kurba nuk njeh zbritje

Sërish numër i lartë rastesh me Covid-19 në Vend, ku gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 90 raste...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjana Koçeku

Pas refuzimit të vjetshëm nga Franca dhe Hollanda për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, dita e sotme solli një lajm të mirë nga Brukseli: hapjen e negociatave drejt familjes së madhe. Pas largimit të Britanisë dhe me krizën e tanishme që po kalon bota, BE nuk e humbi fokusin e saj në Ballkanin perëndimor. Parisi dhe Haga bashkë me Brukselin i përshpejtuan hapat për të hapur bisedimet, të vendosur për ta sjellë Ballkanin më afër BE.

Qeveritë e BE-së tani kanë më shumë për të diskutuar për procesin, duke u siguruar që targeti I vënë në ekonomi, drejtësi dhe jo vetëm të arrijë aty ku duhet.

Po cilat janë avantazhet e të qenurit pjesë e BE-së?

Të qenurit pjesë e BE ne bëhemi pjesë e një tregu të madh botëror duke mundësuar kështu heqjen e barrierave tregtare “duty free market”, heqjen e monopoleve dhe kartelave dhe përfitimin e fondeve më të mëdha. Përvec lirshmërisë së mallrave dhe shërbimeve, bëhet e mundur dhe lëvizja e lirë e qytetarëve dhe fitimi I të drejtave të reja, ky një avantazh mjaft i madh.

Bashkimi Europian stimulon rritjen e GDP(prodhimi I brendshëm bruto), punësimit, rrogave, pensionevedhe akses të lirë drejt 450mln konsumatorëve.

Rrit paqen dhe sigurinë ndërmjet shteteve ku synimi kryesor i BE-së në Ballkan është rritja e stabilitetit politik dhe bashkëpunimit rajonal.

Të drejtat e njeriut janë një tjetër prioritet kryesor i BE-së. BE mbron të gjitha minoritetet dhe grupet vulnerabël. Pavarësisht kombësisë, gjinisë, gjuhës, përkatësisë fetare apo kulturore. Trajtimi I barabartë dhe dhenia e mundësive të barabarta është në të mirën e cdo individi dhe populli.

Hapja e negociatave ndikon drejtëpërsëdrejti në reformën juridike dhe jo vetëm, zbutjen e korrupsionit dhe forcimin e institucioneve demokratike duke cuar kështu në krijimin e një Shqipërie të fortë dhe demokratike.

Pas hapjes së negociatave sa kohë I duhet Shqipërisë të jetë përfundimisht pjesë e kësaj familje?

Procesi përfundimtar konsiston me pranimin unanim nga të gjitha qeveritë e BE-së. Në Ballkanin perëndimor BE po ndjek një strategji tjetër ku ka si qëllim kryesor: stabilizimin politik të këtyre vendeve dhe inkurajimin e tyre drejt një kalimi të shpejtë në një ekonomi konkurruese të tregut të lirë, promovimin dhe bashkëpunimin rajonal ku të rinjt janë një pjesë ë rëndësishme e saj dhe aderimin përfundimtar.

Procesi I ndihmon këto vende të ndërtojnë kapacitete për adoptimin dhe implementimin e ligjeve të BE-së dhe arritjen e standarteve europiane dhe ndërkombëtare.

Të qenurit pjesë e BE-së I jep Shqipërisë një qasje tjetër në arenën ndërkombëtare dhe I jep asaj mundësinë të rrisë impaktin e saj dhe të shihet me një sy tjetër në diplomaci. Të qenurit qytetar europian na ofron më afër kulturës perëndimore të cilën e kemi dashur prej kaq dekadash. Pavarësisht punës së madhe që Shqipëria ka përpara për të kaluar të gjitha “testet” e BE-së, unë mendoj dhe besoj fort që Shqipëria dhe shqiptarët do ta gjejnë forcën për t’I kaluar ato me sukses.

Si një e re e një vendi të vogël me histori të madhe  dhe proeuropian une ndjehem entuziaste për këtë hap të rëndësishëm dhe për të ardhmen europiane që e pret Shqipërinë.

Për Shipërinë dielli lind nga perëndimi!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

LAJMI I FUNDIT/ Shqipëri, Covid i merr jetën një vajze 21 vjeç

Një 21-vjeçare e infektuar ngas Covid-19 ka ndërruar jetë në spitalin e Infektivit, duke u bërë kështu viktima me...

Shëndetësinë e Kosovës e ka rrok në dorë nipi i nipave

Shkruan Refiqe R. Hamiti Është shumë më e thjeshtë të bësh luftë në foltore , se të bësh paqe”. Me ia kërsit kështu në hava ,si...

Spiropali nga Dajti: Investimet e qeverisë dhe bashkisë rritën potencialin e zonës, nuk ndalin as gjatë mandatit të 3-të

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, njëherazi edhe kryetare e PS Tiranë, Elisa Spiropali, gjatë një  takimi me strukturat e PS-së në Dajt...

Dieta liberale e Shpendit III (DLS III)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Shpresoj qe dieta...

Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Te nderuar, po...

Më shumë artikuj të ngjajshëm