E martë, 4 Gusht, 2020

Kinezët çuditin botën, gjejnë në mëlçinë e ariut ilaçin që lufton koronavirusin

Duhet të lexoni

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Dyshohet se koronavirusi, COVID-19 erdhi nga ngrënia e kafshëve të egra në Ëuhan, Kinë.

Shkencëtarët kinezë kanë propozuar të përdorin një ilaç të ri, të prodhuar nga pjesë të kafsheve të egra, për të luftuar koronavirusin.

Në listën e ilaçeve të propozuara në Kinë, gjendet edhe ky antibiotik i cili është pritur me shumë kritika nga popullata dhe ekspertët.

Pavarësisht dyshimeve, vlen për t’u theksuar se burimi i koronavirusit të ri, është ende i pakonfirmuar zyrtarisht, por shkencëtarët kinezë mbrojnë teorinë se ky virus vjen nga ngrënia e lakuriqve, gjarpërinjëve, minjve etj, kafshë e zvarranikë të cilët shiteshin në tregun e Ëuhan.

Ilaçi quhet “Tan Re Qing”, dhe është një zgjidhje e prodhuar nga kompania farmaceutike “Shanghai” duke ndjekur teoritë tradicionale të mjekësisë kineze.

Daily Mail shkruan se ilaçi është bërë nga pluhur i mëlçisë së ariut, brirë dhie dhe tre llojë bimësh. Ilaçi mund të trajtojë pacientët me sëmundje të frymëmarrjes, përfshirë pneumoni, bronkit akut dhe bronkit kronik.

Në fillim të këtij muaji, qeveria rekomandoi ilaçin, dhe së bashku me gjashtë produkte tradicionale të mjekësisë kineze do të mjekonin pacientët e prekur nga koronavirusi.

Dr Jan Schmidt-Burbach, Shefi Global i Kërkimeve të Jetës së Egër e quajti këtë veprim të qeverisë kineze, jashtëzakonisht zhgënjyes.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm