E mërkurë, 21 Tetor, 2020

OJF-të në Shqipëri në kohë pandemie kërkojnë financime nga shteti, shkoni dhe shërbejini qytetarëve që duan ndihmë!

Duhet të lexoni

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për...

Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”/⁷Një analizë për fjalimin me 10569 fjalë të Edi Ramës në Asamblenë e PS-së

Nga Roland Qafoku Me 10 mijë e 569 fjalë të përdorura në 1 orë e 51 minuta e 39 sekonda,...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica

Nuk do t’ju kundërvihesha kurrë organizatave të shoqërisë civile, të cilat në këtë vend janë me mijëra, por fatkeqësisht vetëm nëpër vendime gjykatash. 

Funksioni apo qëllimi i tyre tjetërsohet, disa hapen thjesht dhe vetëm për ’emër’ e disa të tjera KÇK. Por pa diskutim janë një numër i konsiderueshëm OJF-sh të cilat operojnë denjësisht, duke dhënë shumë për komunitetin e target grupet e caktuara. Nuk është nevoja t’i përmend me emra, pasi ato pak që janë numërohen me gishtat e dorës e të gjithë e njohim kontributin e përhershëm të tyre falë ndyrshimit pozitiv që sjellin në shoqëri.
Ndërkohë sot, shohim në disa media onlinë një kërkesë nga një grup organizatash ku mes emrave të organizatave ka organizata të padëgjuara kurrë më parë. 
Organizata që kërkojnë mbështetje financiare, në një kohë kur duhet të jenë në terren përkrah grupeve që mbështesin! Sepse kjo pandemi nuk njeh të varfër, të sëmurë, të moshuar, persona me aftësi të kufizuara. Kjo pandemi i prek të gjithë, e nëse të gjitha OJF-të do të kontribuonin për target grupet që mbështesin situata do të ishte më e lehtë. Pikërisht në këto momente kur njerëzit presin mbështetjen e tyre, OJF-të kërkojnë ndihmë financiare nga fondet që shteti jep për të mbështetur shoqërinë! 
… mund të duket absurde por ja që ndodh.
Është e qartë së në shoqërinë tonë ka shumë grupime të regjistruara në Gjykatë dhe që në gjenezë janë të përcaktuara të funksionojnë nëpërmjet projekteve. Nëpërmjet tyre arrijnë të akumulojnë të ardhura për veprimtarinë që kanë. 
Pra, sot rreth 3 javë pasi Shqipëria është e bllokuar me qëllim garantimin e sigurisë së jetës së çdo kujt prej nesh, këto grupime që supozohet të jenë krijuar për të ndihmuar dhe përfaqësuar shoqërinë civile kërkojnë të përfitojnë nga fondet që shteti shqiptar po jep “me shumë kursim” për të mbështetur popullin shqiptar në këto ditë të vështira. Pa dashur të fyej askënd, por kjo po ndodh. 
Duke u ndalur tek mbështetja financiare që kërkojnë këto OJF, nuk arrij të kuptoj cili mund të jetë dëmi i sjell në këto 3 javë? 
Do të kishit përfituar projekte përgjatë këtyre 3 javëve, apo do të kishit plotësuar apilikime (të cilat përgjithësisht bëhën online)?
Ne e dimë shumë mirë sa kohë do përfitimi i një granti, nga shpallja e thirrjes për projekte, tek kualifikimet, fituesit dhe kalimi i grantit.
Ndaj, 3 javët që lamë pas e 3 javët në vijim nuk janë argumenta për të dalë në konkluzionin e asaj që ju keni dokumentuar. Madje as më tepër se kaq! 
Bëni atë që duhet të bëni, e jo atë që ju “doni” të bëni! ?
Lajmi më i bukur i shoqërisë civile sot e dini kush do ishte?
Të ishim bërë bashkë për t’i shërbyer vullnetarisht të moshuarve, të cilët kanë përpara një nga betejat më të vështira me jetën. 
#BëhuiDobishëm

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për të pasur një shkrimtar të...

Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”/⁷Një analizë për fjalimin me 10569 fjalë të Edi Ramës në Asamblenë e PS-së

Nga Roland Qafoku Me 10 mijë e 569 fjalë të përdorura në 1 orë e 51 minuta e 39 sekonda, Edi Rama arriti të premten...

A keni vajza, gra e motra? E tillë është dhe Elisa!

Nga Marjon Gorica Nuk e shihja të arsyeshme të shkruaja një shkrim të tillë përsa kohë një person pjesë e politikës, mund të përballet me...

Irfan Hysenbelliu, si vlerë e shtuar jo vetëm e botës së biznesit, por edhe e  Deshnicës, Këlcyrës dhe gjithë Përmetit

Nga FEJZO SUBASHI Nuk besoj, se ka njeri që të mos ketë dëgjuar për një nga biznesmenët më të suksesshëm të  botës së biznesit në...

Më shumë artikuj të ngjajshëm