TOPSHOT - A Russian Army specialist walks outside the Honegger nursing home where 35 people have died so far from coronavirus in Albino, Italy, on March 28, 2020, amid the spread of the COVID-19 (new coronavirus) pandemic. - Italy recorded a shocking spike in coronavirus deaths on March 27 with 969 new victims, the worst daily record for any country since the pandemic began. The infection rate however continued its downward trend, with the civil protection agency reporting nearly 86,500 confirmed cases in Italy. (Photo by Piero CRUCIATTI / AFP) (Photo by PIERO CRUCIATTI/AFP via Getty Images)

Vazhdon rritja e numrit të viktimave nga koronavriusi në Itali. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 837 vdekje, duke e çuar numrin total të viktimave në 12 428.

Numri i personave të infektuar ka shkuar në 105 792, që do të thotë se janë 4053 më shumë se një ditë më parë.

Pacientët e shëruar kanë arritur sot në 15 729 e janë 1109 të shëruar gjatë 24 orëve të fundit.

Janë 4023 pacientë në terapi intensive dhe 42 pacientë të rinj janë  të shtruar gjatë 24 orëve të fundit.

Në strukturat spitalore po kurohen 28 192 e 45 420 në kushte shtëpie.

Deri tani në Itali janë kryer 506 968 tampone.