E hënë, 26 Tetor, 2020

Koronavirusi/ Gjermania shtyn masat kufizuese deri në 19 prill

Duhet të lexoni

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në...

1 mijë shqiptar drejt amerikës, gjykata jep 192 vite burg për bandën e trafikimit

192 vite burgim ka dhënë Gjykata e Posacme për arrestimin e 35 personave, bandë e trafikimit të shqiptarve drejt...

Hiqen 23 patenta e arrestohen 3 persona, të dehur në rrugët e Tiranës

Ashtu si cdo fundjavë dhë kësaj rradhe Policia Rrugore ka zbarkuar në rrugët e kryeqytetit, duke marrë masa ndaj...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Gjermania do t’i shtyjë masat e distancimit social në vend deri në 19 prill, në mënyrë që të ndalojë përhapjen e pandemisë së COVID-19.

Lajmin e ka konfirmuar kancelarja Angela Merkel e cila tha se qeveria federale dhe 16 landet e Gjermanisë kanë rënë dakord që masat të shtyhen.

”Ne e vlerësuam situatën sot dhe konfirmuam se kufizimet do të jenë të vlefshme deri më19 prill,” tha Merkel në një transmetim të drejtpërdrejtë audio nga shtëpia e saj pasi ndodhet e izoluar.

Data e vendosur është pas Pashkëve, ndërsa Merkel më tej sqaroi se ”një pandemi nuk ka pushime ‘dhe se’ ‘qytetarëve u kërkohet të mbajnë kontakte me njerëzit përtej shtëpisë së tyre në minimumin absolut, madje edhe gjatë festave të Pashkëve, në përputhje me rregullat në fuqi’, “duke shtuar se ishte shumë herët për të hequr kufizimet e kontaktit.

Kancelarja paralajmëroi pasoja të rënda nëse masat kufizuese do të hiqen më herët. Merkel u shpreh se qeveria do e rivleresonte situatën pas Pashkëve, ditën e martë.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në...

1 mijë shqiptar drejt amerikës, gjykata jep 192 vite burg për bandën e trafikimit

192 vite burgim ka dhënë Gjykata e Posacme për arrestimin e 35 personave, bandë e trafikimit të shqiptarve drejt SHBA-ve dhe Kanadasë. Grupi kriminal u...

Hiqen 23 patenta e arrestohen 3 persona, të dehur në rrugët e Tiranës

Ashtu si cdo fundjavë dhë kësaj rradhe Policia Rrugore ka zbarkuar në rrugët e kryeqytetit, duke marrë masa ndaj shkelësve, ku shumica janë nën...

Petro Koçi sulmon Metën: Kopje e keqe e Saliut, nuk i duhet Kushtetutës dhe Republikës!

Nga qyteti i Fierit aty ku dhe kryeson Partinë Socialiste për këtë qark, zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koci ka sulmuar Presidentin Iliri Meta, duke...

Nga trajtimi i mbetjeve në incenerator tek gjenerimi i energjisë , shihni shembullin e suksesshëm në Singapor  

Një video informuese është duke qarkulluar në rrjetet sociale për një shembull i cili po mundohet të zëj vend në shumë shtete të botës,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm