E mërkurë, 8 Korrik, 2020

“Njerëzit nuk janë infektuar në autobus ose supermaket”- Epidemiologu gjerman publikon rezultatet para të studimit mbi COVID-19

Duhet të lexoni

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Epidemologu Hendrik Streeck ishte i pari që zbuloi se humbja e shijimit dhe nuhatjes ishin simptoma të shpeshta tek pacientët me Covid-19. Gjatë studimit të tij epidemiologjik ai gjithashtu shpjegon se ka kuptuar disa gjëra të rëndësishme për virusin: Askush nuk u infektua në supermarket.

Profesori Streeck ka një rol delikat në këtë histori: Të kuptojë se si transmetohet virusi, pra të përcaktojë sesi veprojnë zinxhirët epidemiologjikë, të dallojë situatat kur njeriu infektohet, nga ato me të rrezikshmet deri tek më të padëmshmet.

Rezultati i parë i këtij studimi është befasues.

“Ka shumë rëndësi mbajtja e distancës sociale, por deri më tani nuk kemi zbuluar se ndonjë person është infektuar se shkoi në market të blinte apo se udhëtoi në autobus. Unë mendoj se restorantet, dyqanet, supermarketet nuk paraqesin rrezik infeksioni.”– ka thënë profesori Streeck në një instervistë.

Epidemologu ka izoluar një mijë njerëz në qytetin Heinsberg, të cilët i janë nënshtruar një seri ekzaminimesh dhe pyetësorësh. Analizës së tamponit të faringut, teste antitrupash, histori të sëmundjeve të mëparshme, pyetje mbi lëvizjet dhe kontaktet.

“Unë kam një student të doktoraturës i cili merret vetëm me Kappensitzung të Gangelt– shprehet epidemiologu, duke iu referuar festës tradicionale të Karnavaleve në Rhine, në mes të muajit shkurt. Megjithatë jo të gjithë pjesëmarrësit u infektuan në këtë festë u infektuan. Kjo është arsyeja pse studimi i Streeck dhe ekipit të tij mund të çojnë në një vendim të rëndësishëm për luftën kundër COVID-19. Unë mendoj se është e papranueshme të mbash të moshuar të ndarë nga familja deri në kohëzgjatjen e kësaj pandemie. Sepse njerëzit e moshuar në këto kohë kanë më tepër nevojë për të pasur afër njerëzit e dashur,” shprehet ai.

Burimi: Corriere.it

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

LAJMI I FUNDIT/ Humb jetën një tjetër mjek si pasojë e Covid-19

Ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 një tjetër mjek në vend. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta këtë...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar. Ishte fat...

Më shumë artikuj të ngjajshëm