E hënë, 13 Korrik, 2020

Vaksina e financuar nga Bill Gates bën hapa galopantë, fillon testimi te njerëzit

Duhet të lexoni

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer...

LAJMI I FUNDIT/ Rritet numri i rasteve të infektuara, kurba nuk njeh zbritje

Sërish numër i lartë rastesh me Covid-19 në Vend, ku gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 90 raste...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Vaksina e financuar nga Bill Gates ka nisur tashmë testimin te njerëzit, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Vaksina që ka dhënë së pari rezultate të shkëlqyera tek njerëzit, iu është dhënë në dozën e parë 40 vullnetarëve. Rezultatet e para të testimit, të kryer nga kompania Biotech Inovio, priten në fund të pranverës.

Bëhet fjalë për një vaksinë të përgatitur pikërisht nga kompania amerikane Inovio, që ka filluar kështu testimet tek njeriu pas dritës jeshile të dhënë nga administrata amerikane për ushqimin dhe ilaçet. Një eksperiment ky i financuar pjesërisht nga fondacioni Bill e Melinda Gates dhe nga koalicioni për gatishmërinë përballe epidemive, pas rezultateve pozitive tek kafshët.

Vullnetarët, janë përzgjedhur në Filadelfia dhe Kansas City, dhe do të marrin dozën e dytë të vaksinës, të quajtur Ino 4800, pas katër javësh. Një hap i rëndësishëm përpara – ka thënë presidenti dhe drejtuesi i kompanisë Inovio, Joseph Kim, kundër një virusi që pa një vaksinë do të vazhdojë të kërcënojë jetët e njerëzve. Kërkuesit e kompanisë janë vënë në lëvizje që nga janari, kur sekuenca gjenetike e virusit u bë e disponueshme, për të garantuar avancimin e shpejtë të vaksinës. Tani, sfida për kompaninë është ajo e prodhimit të një vaksine brenda vitit të ardhshëm.

Reagimet imunitare fillestare të 40 vullnetarëve dhe të dhënat e sigurisë së studimit pritet të dalin shpejt. Në atë pikë, Invio parashikon të fillojë studimet e efikasitetit. Paralelisht kompania po kërkon edhe të rrisë prodhimin e Ino 4800 dhe parashikon se do të mundë të përgatisë një milionë doza brenda fundit të vitit për studime të mëtejshme dhe emergjenca, në pritje të udhëzimeve të duhura dhe financimeve të përshtatshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Dieta liberale e Shpendit III (DLS III)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Te nderuar, po...

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Qellimi i shkrimit...

KRUJË/ Arrestohen 4 të rinj, shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare dhe …

Policia e Krujës ka arrestuar 4 persona që ushtronin veprimtari kriminale në fushën e kultivimit të kanabisit dhe shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare. Gjithashtu janë...

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet e tërmetit të aplikojnë për...

Më shumë artikuj të ngjajshëm