E shtunë, 31 Tetor, 2020

RTSH DHE KONKURSET QESHARAKE

Duhet të lexoni

I njihni këta të tre? Janë personat që kujdesen çdo ditë për rrugët, çerdhet, kopshtet, shkollat, ndriçimin e gjelbërimin në qytet.

Nga Marjon Gorica Shumë kush sheh cdo ditë në rrugët e Tiranës përsona të ndryshëm të cilët punojnë në gjithcka...

E FUNDIT/Tërmeti trondit Izmirin, godina të shembura e njerëz që ulërasin nëpër rrugë

  Një tërmet me magnitudë 7 ballë është shënuar midis Greqisë dhe Turqisë pak minuta më parë, duke krijuar një...

‘Po rezistojmë me forcë’, Rama në kantierin e rindërtimit: Mund të kishim harruar të nesërmen!

Nga kantieri i rindërtimit në zonën e Bregut të Lumit, kryeministri Edi Rama është shpreshur se jemi duke rezistuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Arbër Hitaj

Pak vite më parë drejtuesit e RTSH, vendosën që të bënin thirrje publike për emisione të reja, me kritere të “mirëpërcaktuara”.

Rezultoj se nga shumë aplikime që shkuan, asnjë su pranua edhe pse disa ishin shumë cilësorë.

Por në të vërtetë programet ishin përzgjedhur, dhe thjesht hidheshin njoftime për të legjitimuar procesin, se institucioni është transparent.

E megjithate “mjeshtrat”, nuk hoqën dorë nga tallja, dhe në vitin 2018 nxjerrin një njoftim për konkurs për spiker lajmesh. Edhe këtu e njëjta situatë.

Vitet ikin, por jo huqet.

Një ditë më parë një tjetër njoftim ku kërkohen korrenspondentë në disa rrethe të vendit. Deri këtu shumë mirë, por na vendosen disa kritere shumë diskriminuese, jo më shumë 30 vjeç dhe audicionet do të bëhen më pas. Si institucion publik që është, nuk e di ku bazohet që vendos kritere diskriminuese, por të habit fakti se në situatë krize, me një tej ngopje strukture, dhe më kryesorja me një cilësi skandaloze (jo për mungesë gazetarësh), këta drejtues kanë edhe ambicje të tilla. Ndërkohë shumë kolegë në rrethe thonë se disa korrenspondentë kanë filluar punën.

Tani një thirrje kam ndaj këtyre “mjeshtrave”, nuk është te sasia suksesi se nuk është me vota televizioni, është te cilësia, që as e keni në planet e tuaja.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

I njihni këta të tre? Janë personat që kujdesen çdo ditë për rrugët, çerdhet, kopshtet, shkollat, ndriçimin e gjelbërimin në qytet.

Nga Marjon Gorica Shumë kush sheh cdo ditë në rrugët e Tiranës përsona të ndryshëm të cilët punojnë në gjithcka...

E FUNDIT/Tërmeti trondit Izmirin, godina të shembura e njerëz që ulërasin nëpër rrugë

  Një tërmet me magnitudë 7 ballë është shënuar midis Greqisë dhe Turqisë pak minuta më parë, duke krijuar një situatë kaotike në qytetin e...

‘Po rezistojmë me forcë’, Rama në kantierin e rindërtimit: Mund të kishim harruar të nesërmen!

Nga kantieri i rindërtimit në zonën e Bregut të Lumit, kryeministri Edi Rama është shpreshur se jemi duke rezistuar me forcë dita ditës pas...

Drejtoresha e DPPGJ në terren me punëtorët e qytetit:  Po i dhurojmë ngjyra Tiranës

Nga Marjon Gorica Qyteti si gjithnjë kurohet me kujdes në shumë aspekte të ndryshme, kjo në varësi dhe të drejtorive specifike në varësi të Bashkisë...

Serologjiku dhe testi RT-PCR, ku po gabojnë shqiptarët? Zgjedhin më të lirën…

Marjon Gorica-Ky është një shkrim i referuar nga specialistë të fushës. Në një kohë kur është rritur numri i testimeve në lidhje me pandeminë Covid19,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm