E hënë, 6 Korrik, 2020

Suedia vret popullin e saj, nuk karantinon njerëzit dhe më pas iu ndalon intubimin çdo personi mbi 60 vjeç

Duhet të lexoni

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...

Akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit, Rama viziton sot Kosovën

Kryeministri Rama do të zhvillojë ditën e sotme në Kosovë një sërë takimesh. Këto takime do të vijnë pas...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Suedia refuzoi të izolonte popullsinë për frenimin e pandemisë së koronavirusit. Shteti me mirëqenien më të lartë, ia la në dorë ndërgjegjes së qytetarëve zbatimin e udhëzimeve. Por duket se strategjia do të rezultojë fatale, e vendi po përgatitet për më të keqen.

Mbi bazë të një dokumenti që citohet nga gazeta më e madhe në vend, “Aftonbladet”, spitali universitar Karolinska iu kërkon qendrave të tjera shëndetësore të mos iu ofrojnë kujdes intensiv qytetarëve mbi 80 vjeç, e njëjta gjë vlen edhe për ata mes moshës 70 dhe 80 vjeçare që kanë të paktën një sëmundje kronike, pulmonare, zemre apo veshkash. Në mungesë të hapësirës dhe shtretërve të nevojshëm ne terapitë intensive, po vlerësohet trajtimi prioritar i pacientëve. Do të përjashtohen nga terapia intensive edhe personat mbi 60 vjeç, të cilët kanë cedim të funksionit të më shumë se dy organeve. Kjo mund të përfshijë njerëzit me probleme të zemrës, frymëmarrjes, veshkave etj.

Pacientëve që tashmë janë nën kujdes intensive dhe i përkasin një prej kategorive të lartpërmendura duhet t’ju ndërpritet trajtimi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Ish-zëdhënësja e Berishës publikon fotot e ditëlindjes së saj, Erla Mëhilli më e bukur se kurrë

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministrit Sali Berisha, njihet si një nga politikanet më të bukura shqiptare. Ajo ka festuar ditën e djeshme ditëlindjen,...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku rreth 56 vjeç nuk kishte...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Kjo është java e...

Vrasja e Hekuran Billës: 26 vjeçarja del në gjykatë, rrëfen si u njoh me viktimën në Komunën e Parisit

Adiola Lakra doli sot në gjykatë për vlerësimin e masës së sigurisë, e akuzuar si bashkëpunëtore në vrasjen e Hekuran Billës. Prokuroria kërkon masën...

Më shumë artikuj të ngjajshëm