E shtunë, 19 Shtator, 2020

Vëllai i të arrestuarit për tentim vrasje ndaj avokatit Halilaj, para 3 vitesh kishte frikësuar shefin e OSHP’së në emër të Sami Lushtakut

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se ka arrestuar dy persona në lidhje me rastin e “vr asjes në tentativë” të avokatit Gazmend Halilaj para disa ditësh, ku ai kishte mbetur i lënduar.

Pas kësaj ka reaguar vet avokati Halilaj i cili ka bërë të ditur se personi i arrestuar apo vr asësi sic e quan ai është Ibrahim Lushtaku, familjarë i afërt i Sami Lushtakut, më saktësisht babai i tij e ka djalë të azhës Samiun.

Veriu.info mëson se Ibrahim Lushtaku i arrestuar sot për rastin e sulmit ndaj avokatit Halilaj më 14 prill të këtij viti është vëllai i Shaban Lushtakut i cili para 3 vitesh ishte arrestuar nga policia e Kosovës nën dyshimin për frikësim dhe kërcënim të shefit të Organit Shqyrtues të Prokurimit Publik, Blerim Dina.

Shefi i OSHP-së, Blerim Dina, kishte denocuar në polici familjarin e Sami Lushtakut, Shaban Lushtakun dhe Nuri Sallahun se e kanë frikësuar duke e ndalur në rrugë pas orarit të punës në OSHP ku e kanë ndalur sic tregon ai në një nga rrugicat e kryeqyettit.

“Pasi kalova rrugën kryesore dhe u futa në një rrugicë, dy njerëz më ndaluan dhe më kapen për krahu. Ata dojshin me zor me më qu me pi kafe me Sami Lushtakun”, – kishte treguar Dina.

Por jo gjithçka kishte përfunduar me kaq pasi që Shaban Lushtaku se bashku me një person tjetër, pasi që biznesmeni Sallahu ishte larguar, kishin ndjekur Dinën nga pas deri në banesën e tij, ku pasi kishin marrë numrin e banesës ishin futur brenda ku shihen qartë edhe nga kjo video e siguruar nga Gazeta Insajderi, në atë kohë.

Momentin e shkuarjes në banesën e Dinës e kishte përshkruar vet shefi i OSHP-së, ku Lushtaku dhe personin tjetër e kishin ftuar të dilte jashtë por që ky e kishte mbyllur menjëherë derën duke kërkuar ndihmën e fqinjve dhe të policisë së Kosovës.

Dina kishte deklaruar se nuk frikësohej se do ta dëmtonin shumë pasi që atyre ju duhej nënshkrimi për tendezës nga ai si shef i OSHP-së.

Vet Dina kishte deklaruar se ndihej i frikësuar nga Nuri Sallahu, Shaban Lushtaku dhe Sami Lushtaku, ku këta dy të fundit ishin familjarë të afërt.

Gjithë rasti atëherë kishte pasur të bënte me tenderin 21 milonësh që kishte fituar biznesmeni Nuri Sallahu për ndërtimin e autostradës Prishtinë – Gjilan, por pas ankesave të kompanive ndaj vendimit të Ministrisë së Infrastrukturës eksperti shqyrtues kishte rekomanduar anulimin e këtij tenderi.

Kjo si duket kishte aktivizuar Sallahut dhe Lushtakun që të fillojnë presionin mbi shefin e OSHP-së që të mos anulonte tenderin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm