E enjte, 28 Janar, 2021

Organizata “Shqiptarët e Bashkuar” – Michigan i shkruan presidentit Trump

Duhet të lexoni

Dita e Holokaustit/ Konsulli i Izraelit Xhillari: Ekstremizmi dhe racizmi i mori jetën miliona hebrenjëve!

Rodolf Xhillari për Ndërkombëtare të Holokaustit: Nderojmë sot në Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit viktimat e ekstremizmit dhe racizmit që i...

Rodolf Xhillari: Ambasada e Shqipërisë në Greqi, shembull i një pune dinjitoze. Znj.Hajdaraga e përkushtuar në misionin diplomatik.

Konsulli i Nderit i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari, njëherësh një nga biznesmenët më të suksesshëm në Shqipëri, i...

‘Natë e ftohtë dhe me reshje shiu’, Balluku pranë familjeve në nevojë: Askush jashtë vëmendjes!

Nga Marjon Gorica Tirana dhe i gjithë vendi është përfshirë orët e fundit nga temperatura të ulëta dhe reshje të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Mbaji nën kontrollë ambasadorin Grenell dhe marrëveshjet e dëmshme ndaj Kosovës

Michigan, 27 prill – Në një letër drejtuar presidentit amerikan Donald Trump, Organizata “Shqiptarët e Bashkuar,-Michigan në krye me z. Rrok Dedvukaj shpreh thellë shqetësimin e tyre lidhur me ambasadorin amerikan në Gjermani, Richard Grenell si dhe raportes mes Kosovës dhe Serbisë përfshirë këtu edhe tentativën për të arritur një ‘marrëveshje’ paqeje mes dy vendeve.

Në këtë letër mes tjerave shprehet shqetësimi për realizimin e ndonjë marrëveshje që do të ishte në dëm të shqiptarëve të Kosovës duke mos përfillur kryeministrin e zgjedhur në mënyrë demokratike Albin Kurti si njeri i vetëm i cili do të largonte krimin dhe korrupsionin nga të gjitha nivelet e qeverisjes.

Që nga pavarësia e Kosovës në vitin 2008, shteti serb ka vendosur disa taksa dhe ka shkelur shumë marrëveshje tregëtare të cilat kanë qenë në dëm të shtetit kosovar.

Në letër shpreher gjithashtu edhe tentative e kryeministrit Kurti që me përkrahje të të gjitha partive në Kosovë të largojë gradualisht tarifën 100% ndaj produkteve serbe dhe boshnjake.

Më tej në letrën shqetësuese drejtuar Trumpit, shfaqet gjithashtu shqetësimi ndaj pretendimeve të presidentit serb Vuciq dhe ambasadorit Grenell për ndonjë marrëveshje që do ishte shumë e dëmshme për Republikën e Kosovës derisa kjo e fundit ka qenë gjithmonë në krah të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe ka kundërshtuar fuqishëm Rusinë.

Mes tjerave organizata e shqiptarëve të bashkuar në Miçigan kërkon nga presidenti Trump të largojë nga detyra e ndërmjetësimit në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Dita e Holokaustit/ Konsulli i Izraelit Xhillari: Ekstremizmi dhe racizmi i mori jetën miliona hebrenjëve!

Rodolf Xhillari për Ndërkombëtare të Holokaustit: Nderojmë sot në Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit viktimat e ekstremizmit dhe racizmit që i...

Rodolf Xhillari: Ambasada e Shqipërisë në Greqi, shembull i një pune dinjitoze. Znj.Hajdaraga e përkushtuar në misionin diplomatik.

Konsulli i Nderit i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari, njëherësh një nga biznesmenët më të suksesshëm në Shqipëri, i cili jetën e tij e...

‘Natë e ftohtë dhe me reshje shiu’, Balluku pranë familjeve në nevojë: Askush jashtë vëmendjes!

Nga Marjon Gorica Tirana dhe i gjithë vendi është përfshirë orët e fundit nga temperatura të ulëta dhe reshje të dendura shiu. Kushte klimaterike këto...

Avari në linjën e energjisë elektrike, OSHEE njofton: Po punohet për riparimin e defektit.

Si shkak i një avarie në linjën e furnizmit me energji elektrike në Mëzez, kanë mbetur pa energji disa zona të ndryshme në Tiranë....

Gazetari Gorica i kundërvihet Petrit Sinës: ‘Mos trego për çfarë ka nevojë Berati, por çfarë bëre ti për të?’

Në një postim në Facebook në lidhje me zhvillimet e projektet që po ndodhin në Berat,  ish kreu bashkisë së këtij qyteti, shprehet se...

Më shumë artikuj të ngjajshëm