E hënë, 8 Mars, 2021

“Dilni 10 minuta në diell çdo ditë”, mjekja australiane tregon ç’duhet bërë për të ulur rrezikun nga Covid

Duhet të lexoni

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e...

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Një mjeke australiane ka deklaruar publikisht se qëndrimi në diell për 10 minuta në ditë, mund të zvogëlojë në masë të madhe rrezikun e kontaktimit me COVID-19. Dr. Rachel Neale, është studiuese e kancerit të lëkurës. Ajo theksoi se të pasurit nivele të ulëta të vitaminës D, rrit ndjeshmërinë ndaj virusit.

Tani më shumë se kurrë nuk është koha të kemi mungesë të vitaminës D. Mungesa e vitaminës D, në organizëm, rrit rrezikun e shfaqjes së simptomave të koronavirusit, por edhe nëse prekemi, probabiliteti është më i madh të kemi simptoma më të agravuara. Kjo ndodh për shkak se vitamina D, ka efekt të rëndësishëm në sistemin imunitar”, tha Dr. Rachel.

Rachel Neale publikoi vitin e kaluar një stusim ku thuhej se sasia e duhur e vitaminës D në organizëm, zvogëlonte rrezikun ndaj infeksioneve akute të frymëmarrjes. Sëmundje e cila, nëse bie kontakt me koronavirusin mund të dërgojë deri në fatalitet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

E dashura Jetë

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice'   Aq sa e bukur, aq edhe e brishtë, herë më humb në errësirë e herë...

Toka

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' U ktheva mbi tokën nënë këtë mëngjes dhe vendosa ta shëtis, që me flladin e freskët të fëmijërisë të...

Toleranca dhe diversiteti

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Si një adoleshente dua të ndalem në një pikë që është shumë e prekshme në ditët e sotme, në...

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional në Shqipëri” (ProSEED) financohet nga...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e shanse të barabarta ekonomike si...

Më shumë artikuj të ngjajshëm