E diel, 24 Janar, 2021

Greqia lirohet nga Covid, maji heq kufizimet e qarkullimit dhe bizneseve

Duhet të lexoni

Gazetari Gorica i kundërvihet Petrit Sinës: ‘Mos trego për çfarë ka nevojë Berati, por çfarë bëre ti për të?’

Në një postim në Facebook në lidhje me zhvillimet e projektet që po ndodhin në Berat,  ish kreu bashkisë...

Ndarja nga jeta e Larry King, gazetari Qafoku: Legjenda nuk është më!

Ndarja nga jeta e Larry King pa diskutim që preku shumë persona nëpër botë. Ndëra ta dhe moderator të...

“Luli me 5 vila në një vit pandemie”, Veliaj: Ka një arsye pse opozita e ka humbur Shqipërinë; PS është forca transformuese

Drejtuesi politik për qarkun e Tiranës, Erion Veliaj theksoi nga Rrogozhina se Partia Demokratike e ka humbur Shqipërinë sepse...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Greqia nga dita e hënë, 4 maj 2020, do të lirojë qarkullimin e qytetarëve. Automatikisht shfuqizohen mesazhet sms dhe leja e shkruar. Mbetet në fuqi për dy javë akoma kufizimi i qarkullimit jashtë prefekturës, qytetit apo fshatit. Për punonjësit e bizneseve që nuk do të funksionojnë në maj, apo do funksionojnë pjesërisht, qeveria ka parashikuar t’i kompensojë me 800 euro.

Gjithashtu, janë akorduar me vendim ministror dhe 9 milionë euro (gjithsej 20 mln nga buxheti i shtetit) të fazës së dytë të fushatës informative për Covid-19 në median e vendit, vizive, të shkruar e të shtypur, tek të gjitha mediat, përshi ato lokale. Do të lejohen aktivitetet sportive në ambjente të hapura, buzë detit.

Nga 4 maj do të funksionojnë libraritë, njësitë shitëse me pajisje elektronike, KTEO, produktet atletike, parukeritë (me randevu) qendrat estetike, produktet okulare.

Për njësitë e tjera shitëse (dyqane rrobash apo këpucësh etj.) dhe bizneset e vogla, vendoset hapja në 11 maj, ndërsa qendrat tregëtare nga 1 qershor.

Gjithashtu, në 4 maj hapen kishat dhe tempujt fetarë të adhurimit për lutje personale, lejohet përqëndrimi deri në 10 persona. Pas 18 maj do të vendoset për meshat fetare.

Në 11 maj fillojnë mësimet për maturantët. Një javë më pas, në 18 maj, rikthehen në banka nxënësit e gjimnazit dhe viteve të tjera të Liceut. Për shkollat fillore dhe kopshtet, vendimi është në diskutim të hapur me specialistët, mund të hapen në 1 qershor, ose në shtator.

Në 1 qershor hapen restorantet dhe kafenetë, me kushte të caktuara e përkufizime. Në të njëjtën ditë do të funksionojnë hotelet me aktivitet 12-mujor, jo sezonal. Po në 1 qershor do të funksionojnë dhe sektorët e tjerë të Drejtësisë, që janë të bllokuar. Nga 15 qershor pritet funksionim i plotë i bizneseve, nëse të dhënat e pandemisë në Greqi e lejojnë.

Për të gjithë të punësuarit si dhe për pasagjerët me mjetet e transportit publik vendoset përdorimi i detyruar i maskës, dorezave plastike të një përdorimi si dhe distanca 2 m nga njëri-tjetri.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Gazetari Gorica i kundërvihet Petrit Sinës: ‘Mos trego për çfarë ka nevojë Berati, por çfarë bëre ti për të?’

Në një postim në Facebook në lidhje me zhvillimet e projektet që po ndodhin në Berat,  ish kreu bashkisë...

Ndarja nga jeta e Larry King, gazetari Qafoku: Legjenda nuk është më!

Ndarja nga jeta e Larry King pa diskutim që preku shumë persona nëpër botë. Ndëra ta dhe moderator të ndryshëm të cilët e vlerësonin...

“Luli me 5 vila në një vit pandemie”, Veliaj: Ka një arsye pse opozita e ka humbur Shqipërinë; PS është forca transformuese

Drejtuesi politik për qarkun e Tiranës, Erion Veliaj theksoi nga Rrogozhina se Partia Demokratike e ka humbur Shqipërinë sepse nuk ka bërë asgjë për...

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë fason. Sondazhi i GADC: 78.8% e...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

Më shumë artikuj të ngjajshëm