E shtunë, 16 Janar, 2021

Të jetosh pa organet gjenitale, si një eunuk… Libri që po çmend rrjetin

Duhet të lexoni

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar...

Urimi i Konsullit të Izraelit: Po mbyllim një vit sfidues, 2021 qoftë viti i mirësive!

Konsulli i Nderit i Izraelit Rodolf Xhillari, me anë të një postimi në faqen zyrtare të Facebook ka uruar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Laurence Dillon u diagnostifikua me kancer në testikuj dhe iu desh të hiqte një prej tyre. Mjeku i tij nuk ndoqi procedurën dhe i hoqi të dy testikujt pa lejen e Dillon, pasi për të ‘nuk dukej mirë’ ndryshe.

Jeta pa mundësinë për të pasur një partner dhe një fëmijë e bëri shkrimtarin të interesohej në të qënit një eunuk dhe studioi vende dhe kohë të ndryshme, ku ata ishin prezentë.

Në Kinën perandorake të gjithë asistentët e familjes mbretërore duhet të ishin eunukë, për të mos u parë si kërcënim. Në dinastinë Ming kishte rreth 100,000 eunukë, organet gjenitale të të cilëve futeshin në një kavanoz, i cili më pas varrosej për të plotësuar ‘vdekjen e asaj pjese të jetës’.

Në Romë, provuesit e ushqimit ishin eunukë. Nero detyronte djemtë e bukur të bëheshin eunukë në mënyrë që të mund të shtirej sikur ishin femra dhe të martohej me ta. Më pas ata hidheshin në ringun e gladiatorëve.

Në Itali, Papa ndaloi femrat që të këndonin në publik në vitin 1588, kështu që meshkujt prisnin gjenitalet për t’i zëvendësuar ato. Shumë familje ua bënin këtë djemëve të tyre për të pasur më shumë mundësi karriere.

Në librin e tij Dillon bën një historik të jetës së eunukëve në gjithë botën, duke folur me empati për dhimbjen që ata ndjejnë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

GUXO, OJ SHQIPONJË VJOSA OSMANI!

Shkruan: Refiqe R. Hamiti Vjosa Osmani sot në Kosovë nuk është guxim ,nuk është diçka që ishte e guxuar apo që tashmë është e guxuar. Vjosa...

Urimi i Konsullit të Izraelit: Po mbyllim një vit sfidues, 2021 qoftë viti i mirësive!

Konsulli i Nderit i Izraelit Rodolf Xhillari, me anë të një postimi në faqen zyrtare të Facebook ka uruar ditën e ndërrimit të viteve....

Më shumë artikuj të ngjajshëm