E shtunë, 11 Korrik, 2020

Ilaçi Remdesivir duket shumë premtues për të mposhtur Covid, ja arsyet

Duhet të lexoni

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer...

LAJMI I FUNDIT/ Rritet numri i rasteve të infektuara, kurba nuk njeh zbritje

Sërish numër i lartë rastesh me Covid-19 në Vend, ku gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 90 raste...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga James Gallagher, BBC

Testimet e fundit klinike për Remdesivirin, një ilaç antiviral i prodhuar fillimisht për të kuruar Ebolan, kanë qenë inkurajuese.

Instituti Amerikan për Sëmundjet Infektive dhe Alergjike, zbuloi se ilaçi e shkurton kohën e simptomave nga 15 në 11 ditë.

Në testime u përfshinë 1.063 njerëz në spitale në mbarë botën. Disave iu dha ilaçi, të tjerë morën placebo, një trajtim mashtrues.

Dr. Anthony Fauci, që drejton institutin, tha se Remdesivir ka një efekt të qartë, pozitiv në shkurtimin e kohës së shërimit.

Megjithatë, edhe pse Remdesivir mund të ndihmojë në shërimin- dhe ndoshta mund të pengojë që njerëzit të shtrohen në shërbimin intensiv- testimet nuk kanë dhënë ndonjë provë të qartë nëse ai ndalon vdekjet nga koronavirusi.

Ai është një nga katër ilaçet e testimeve të solidaritetit nga OBSH dhe këto prova janë realizuar nga prodhuesi i tij, Gilead.

Të dhënat e SHBA për Remdesivirin janë publikuar në të njëjtën kohë me një testim të ilaçit në Kinë, që tregoi se ai nuk është efektiv.

Megjithatë, ai testim nuk ishte i plotë për shkak të suksesit të izolimit në Ëuhan, që do të thotë se mjekët nuk kishin pacientë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet...

Rëndohet situata në Infektiv, 4 persona në rrezik për jetën

Katër persona kanë humbur jetën tek Infektivi gjatë 24 orëve të fundit për shkak të koronavirusit. Ndërkohë ISHP ka konfirmuar 93 raste të reja me koronavirus...

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar...

Shëngjin/ Mbytet 34- vjeçari nga Kosova, i mori jetën një gropë në det

Është gjetur i mbytur në bregdetin e Lezhës një 34 vjeçar nga Ferizaj, Kosovë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e sotme (10 korrik), trupi i...

Petro Koçi shpalos platformën organizative: Po rindërtohet një Kombinat modern

Kryetari i Partisë Socialiste për Njësinë nr.6, Petro Koçi, ka publikuar në faqen e tij zyrtare në Facebook platformën me të cilën do të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm