E premte, 22 Janar, 2021

E FUNDIT/ Gjendet proteina që sulmon dhe neutralizon koronavirusin

Duhet të lexoni

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ekipe shkencëtarësh nga Izraeli në Holandë kanë klonuar antitrupat që mendohet se sulmon dhe neutralizon koronavirusin, duke hedhur hapat për një vaksinë të mundshme për sëmundjen që ka vrarë tani mbi 250 mijë persona në botë.

Shkencëtarët izraelitë mendojnë se kanë izoluar një nga antitrupat që mund të neutralizojë koronavirusin e ri.

Lajmin e konfirmoi vetë qeveria e Izraelit nëpërmjet ministrit të saj të Brendshëm, duke shtuar se një nga agjencitë kërkimore e financuar nga shteti, pritet të marrë patentën e autorësisë dhe të nisë prodhimin në masë të vaksinës.

Sipas autoriteteve, antitrupi i zbuluar është marrë nga një qelizë e vetme e pacientëve të shëruar nga sëmundja infektive, dhe është provuar më herët te kavjet se e sulmon dhe i heq koronavirusit vetitë e dëmshme në shëndetin e njeriut.

Një metodë e ngjashme u raportua një ditë më parë si shpresëdhënëse edhe nga një ekip shkencëtarësh europianë, në Universitetin holandez të Utrehtit.

Proteina eksperimentale sërish u rikuperua nga një monoqelizë e pajisur me antitrupin bazë, e cila pasi bie në kontakt me proteinat në sipërfaqen e virusit i asgjëson ato para se të shumohen në organizëm.

Terapi të tilla me antitrupa kanë rezultuar efikase më parë për trajtimin e tumoreve apo sëmundjes vdekjeprurëse, ebolës.

Produktet laboratorike si në Izrael, edhe në Holandë shpresohet të testohen te pacientë realë pas kalimit të fazave të certifikimit.

Liderët botërorë dhe organizatat të hënën premtuan më shumë se 8 miliardë dollarë financim fillestar për kërkimin, fabrikimin e vaksinës dhe të testeve për virusin e Covid-19.

Në eventin për mbledhjen e fondeve të organizuar nga Bashkimi Europian munguan përfaqësuesit e SHBA-së dhe Rusisë, ndërsa Kina, ku edhe pati zanafillën pandemia, dërgoi ambasadorin e saj.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm