E premte, 3 Korrik, 2020

CNN: Koronavirusi filloi të përhapej në botë që nga fundi i vitit të kaluar

Duhet të lexoni

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...

Akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit, Rama viziton sot Kosovën

Kryeministri Rama do të zhvillojë ditën e sotme në Kosovë një sërë takimesh. Këto takime do të vijnë pas...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Sipas njoftimeve të CNN-it, analizat gjenetike të studiuesve britanikë për virusin e COVID-19 të marrë nga 7600 pacientë në mbarë botën, tregojnë se koronavirusi i ri ka filluar përhapjen në përmasë globale që nga fundi i vitit të kaluar dhe është përhapur shpejt pas infeksionit të parë.

Anëtari i Institutit të Gjenetikës pranë Universitetit të Kolegjit të Londrës François Balloux i tha CNN-it se virusi po përjeton ndryshim, por kjo nuk do të thotë se po përkeqësohet. Raporti studimor i ekipit të tij u publikua në revistën profesionale “Infection, Genetics and Evolution”.

Në raport ndër të tjera thuhet: “Rezultatet tona janë në përputhje me parashikimet e mëparshme. Të gjitha renditjet gjenetike të gjetura para fundit të 2019-s kanë të njëjtin paraardhës. Kjo vërteton se pikërisht në këtë fazë, koronavirusi gjeti mbartës njerëzor”.

“Kemi bindjen se hyrja e virusit te mbartësi njerëzor ndodhi në fund të vitit të kaluar”, shtoi z. Balloux.

Sipas CNN-it, kjo vërteton se virusi ishte përhapur në vendet perëndimore para raportimit zyrtar.

/Marrë nga CRI/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Ish-zëdhënësja e Berishës publikon fotot e ditëlindjes së saj, Erla Mëhilli më e bukur se kurrë

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministrit Sali Berisha, njihet si një nga politikanet më të bukura shqiptare. Ajo ka festuar ditën e djeshme ditëlindjen,...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku rreth 56 vjeç nuk kishte...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Kjo është java e...

Vrasja e Hekuran Billës: 26 vjeçarja del në gjykatë, rrëfen si u njoh me viktimën në Komunën e Parisit

Adiola Lakra doli sot në gjykatë për vlerësimin e masës së sigurisë, e akuzuar si bashkëpunëtore në vrasjen e Hekuran Billës. Prokuroria kërkon masën...

Më shumë artikuj të ngjajshëm