E premte, 22 Janar, 2021

Rikthehet paniku, shfaqet sëmundja Kawasaki që po prek dhjetëra fëmijë nëpër botë

Duhet të lexoni

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Departamenti i shëndetit i New York City raportoi 15 raste të një sindrome të rrallë por potencialisht vdekjeprurëse inflamatore te fëmijët. Ndërkohë më shumë se 100 raste të sëmundjes së pazakontë tani janë shfaqur në të paktën gjashtë vende, me mjekë në Britani, SHBA, Francë, Itali, Spanjë dhe Zvicër që po hetojnë gjendjen.

“Të gjithë pacientët kishin ethe të deklaruar ose të matur dhe më shumë se gjysma kanë raportuar skuqje, dhimbje barku, të vjella ose diarre,” thuhej në deklaratë. Por, nuk raportohen vdekje.

Sindroma i ngjan sëmundjes Kawasaki, një gjendje inflamatore e enëve të gjakut në të cilën fëmijët kanë temperaturë të lartë, skuqje në shpinë, gjoks dhe bark, sytë të skuqur, duar dhe këmbë të fryrë, gjëndra limfatike të fryrë dhe ënjtje rreth gojës dhe buzëve .

Sëmundja Kawasaki është e rrallë. Rreth 3,000 fëmijë diagnostikohen me sëmundjen çdo vit. Ka 74 milion fëmijë më të vegjël se 18 vjeç në SHBA.

Shkaku i sëmundjes Kawasaki nuk dihet, megjithëse disa punime hulumtuese e kanë lidhur nxitjen e saj me infeksionin viral. Ajo u diagnostikua për herë të parë tek fëmijët japonezë në vitet 1960 dhe nuk duket të jetë as ngjitëse ose e trashëgueshme, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Departamenti i shëndetit në New York City urdhëroi pediatrët, pacientët e të cilëve kanë ethe për katër ditë ose më shumë, simptoma në përputhje me sëmundjen Kawasaki ose simptoma të ngjashme me sindromën e shokut toksik, që të raportojnë menjëherë rastet, për të gjithë pacientët më të vegjël se 15. Departamenti i shëndetit kërkoi gjithashtu nga pediatrët për të deklaruar pacientët te specialistët e sëmundjeve infektive ose reumatologët.

Mbetet e paqartë se çfarë lidhje mund të ketë sëmundja me Sars-Cov-2, koronavirus që shkakton Covid-19, dhe ka goditur Nju Jorkun veçanërisht. Të gjithë 15 fëmijët u testuan për Covid-19. Dhjetë ishin negativë.

Megjithëse fëmijët mund të përhapin koronavirusin, ata kanë shumë më pak të ngjarë ta përhapin atë, dhe ai ka efekte relativisht të buta mbi to. Në paralajmërimin e saj për gjendjen inflamatore, Shoqata e Kujdesit Intensiv Pediatrik në Mbretërinë e Bashkuar tha: “Sëmundje e rëndë si rezultat i Covid-19 ende duket shumë rrallë tek fëmijët.”

Sidoqoftë, që nga pandemia, mjekët kanë vërejtur pacientë me sëmundje Kawasaki të cilët gjithashtu kanë Covid-19. Rasti më i hershëm i njohur përfshinte një gjashtë muajsh në Kaliforni, i cili u shtrua në spital me simptoma të sëmundjes Kaëasaki dhe gjithashtu u diagnostikua me Covid-19. Raporti i këtij u shqyrtua dhe pritet të botohet në revistën “ Hospital Pediatrics”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm