E premte, 5 Mars, 2021

Rriten viktimat e Covid në SHBA, administrata Trump kundërshton udhëzimet e CDC për rihapjen

Duhet të lexoni

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA i ka tejkaluar 75,000, numri më i lartë në nivel global, i ndjekur nga Mbretëria e Bashkuar me 30.689 vdekje.

Të dhënat e fundit nga SHBA flasin  për 75,054 të vdekur.

Pas saj vinë Italia me 29.958 dhe Spanja me 26.070.

Rasti i parë i vdekjes në SHBA nga Covid-19 u regjistrua me 6 shkurt, 91 ditë më parë.

Ndërkohë amdministrata e Trump ka deklaruar se nuk do të zbatojë projekt-rekomandimin prej 17 faqesh të Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve për rihapjen e Amerikës, konfirmoi një zyrtar i lartë i CDC-së të enjten.

Udhëzimi jepte sugjerime më të hollësishme përtej udhëzimeve të rihapjes që administrata kishte parashtruar muajin e kaluar , përfshirë sugjerime specifike për shkolla dhe kisha. Presidenti Donald Trump ditët e fundit ka theksuar nevojën për të rihapur shpejt ekonominë amerikane, megjithë thirrjet e zyrtarëve të shëndetit publik për një qasje më të kujdesshme.

Një zyrtar i lartë i CDC konfirmoi për CNN se ishte e qartë të mërkurën në mbrëmje se Shtëpia e Bardhë nuk do të zbatonte projekt-rekomandimin e tyre prej 17 faqesh për rihapjen e Amerikës – pasi ajo e kërkoi atë. Vendimi i Shtëpisë së Bardhë për të mos përdorur udhëzimet u raportua për herë të parë nga The Associated Press.

“Ne jemi mësuar të merremi me një Shtëpi tëBardhë që kërkon gjëra dhe më pas kaosi pason. Një ekip njerëzish në CDC kaluan orë të panumërta në përgjigje të një pyetjeje nga Debbie Birx,” tha burimi.

“Raporti prej 17 faqesh paraqet një kërkesë nga Task Forca e Shtëpisë së Bardhë për të dalë me këto rekomandime. Ky është roli ynë. Për ta përgatitur këtë udhëzim.”

Dokumenti përfshin udhëzime hap pas hapi se si dhe kur autoritetet lokale duhet të lejojnë që bizneset të rihapen dhe jeta të kthehet në normalitet.

Udhëzimi nxit bizneset që të rihapen ngadalë ndërsa vazhdojnë të respektojnë distancimin shoqëror.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse kompozoi këngën e gjyshes. Jo...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e zhurmshëm e të madh për...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”. Pyetjes...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Më shumë artikuj të ngjajshëm