E enjte, 24 Shtator, 2020

Vërtetohet shkencërisht: Koronavirusi gjendet tek sperma e burrave edhe pasi shërohen

Duhet të lexoni

Si në përralla, Mark Frroku bën propozimin e veçantë për Rudinën

Në një mjedis tepër të veçantë dhe i kujdesur në detaje, biznesmeni Mark Frroku i ka propozuar Rudina Dembacajt. Këtë...

Një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese, Kuvendi shpall kriteret

Kuvendi i Shqipërisë rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese, me...

Klevi Pojana: Më 25 prill të ngrejmë një sistem të ri të mbështetur mbi vlera dhe në qendër të së cilit të jetë qytetari...

Me anë të një shkrimi në ‘Facebook’, i shoqëruar dhe me një video në lidhje me aktivitetin e tij...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Koronavirusi i ri mund të qëndrojë në spermën e burrave edhe pasi ata të jenë shëruar, ka gjetur një studim i ri që rrit mundësinë që virusi të transmetohet seksualisht.

Një ekip në Spitalin Komunal Shangqiu testoi 38 pacientë meshkuj gjatë kulmit të pandemisë në Kinë, në janar dhe shkurt.

Koronavirusi u gjend në spermën e 16% të tyre, raportoi ekipi në revistën JAMA Netëork Open. Rreth një e katërta e tyre ishin në fazën akute të infeksionit dhe gati 9% e tyre ishin duke u shëruar.

“Ne zbuluam se SARS-CoV-2 mund të jetë i pranishëm në spermën e pacientëve me COVID-19. Madje virusi mund të vazhdojë të qëndrojë në spermë edhe pasi pacientët të jenë shëruar”, u shpreh Diangeng Li nga Spitali i Përgjithshëm i Ushtrisë erationlirimtare të Popullit Kinez.

Nuk është një konstatim befasues. Shumë viruse mund të jetojnë në traktin riprodhues të mashkullit. Të dyja viruset Ebola dhe Zika gjendeshin në spermë edhe disa muaj pasi një pacient mashkull ishte shëruar.

Ende nuk është e qartë nëse koronavirusi mund të përhapet në këtë mënyrë. Gjetja e provave të virusit nuk do të thotë se është infektive.

“Nëse vërtetohet se SARS-CoV-2 mund të transmetohet seksualisht në studimet e ardhshme, transmetimi seksual mund të jetë një pjesë kritike e parandalimit të virusit”, shkruajti ekipi.

Burimi: CNN

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Si në përralla, Mark Frroku bën propozimin e veçantë për Rudinën

Në një mjedis tepër të veçantë dhe i kujdesur në detaje, biznesmeni Mark Frroku i ka propozuar Rudina Dembacajt. Këtë...

Një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese, Kuvendi shpall kriteret

Kuvendi i Shqipërisë rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese, me qëllim plotësimin e “vakancës së...

Klevi Pojana: Më 25 prill të ngrejmë një sistem të ri të mbështetur mbi vlera dhe në qendër të së cilit të jetë qytetari...

Me anë të një shkrimi në ‘Facebook’, i shoqëruar dhe me një video në lidhje me aktivitetin e tij politik në njësinë 8,  nënkryetari...

Covid 19/ Bie numri i të infektuarëve, 3 persona ndërrojnë jetë

Rënie e lehtë e numrit të personave të prekur nga COVID-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot se janë 121 raste të reja...

Veliaj në njësinë 7: Transformimi në rrugën ‘Artan Lenja’, premtim i mbajtur për banorët!

Paraditen e sotme kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj, ka qënë në një inspektim në njësinë nr.7, ku ka parë nga afër investimin e...

Më shumë artikuj të ngjajshëm