E enjte, 28 Janar, 2021

Conte kërcënon BE: Nëse nuk hapni kufijtë për turizmin, Italia largohet nga unioni

Duhet të lexoni

Dita e Holokaustit/ Konsulli i Izraelit Xhillari: Ekstremizmi dhe racizmi i mori jetën miliona hebrenjëve!

Rodolf Xhillari për Ndërkombëtare të Holokaustit: Nderojmë sot në Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit viktimat e ekstremizmit dhe racizmit që i...

Rodolf Xhillari: Ambasada e Shqipërisë në Greqi, shembull i një pune dinjitoze. Znj.Hajdaraga e përkushtuar në misionin diplomatik.

Konsulli i Nderit i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari, njëherësh një nga biznesmenët më të suksesshëm në Shqipëri, i...

‘Natë e ftohtë dhe me reshje shiu’, Balluku pranë familjeve në nevojë: Askush jashtë vëmendjes!

Nga Marjon Gorica Tirana dhe i gjithë vendi është përfshirë orët e fundit nga temperatura të ulëta dhe reshje të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka kritikuar planin e propozuar të Bashkimit Evropian për turizmin që mund të lejojë të ashtuquajturat korridore të gjelbërta midis vendeve brenda bllokut, dhe kërcënoi se kjo mund të bëjë që Italia të largohej nga BE.

Korridoret e sugjeruar të turizmit do të lejonin që disa vende me nivele të ulëta të infeksionit Covid-19 të hapen në disa destinacione të zgjedhura derisa kufijtë të rihapen plotësisht, shkruan CNN.

“Ne nuk pranojmë marrëveshje bilaterale brenda Bashkimit Evropian që do të krijojnë shtigje të privilegjuara të turistëve,” tha Conte gjatë një konference për shtyp të mërkurën e 13 majit.

“Turizmi nuk mund të kushtëzohet nga marrëveshje bilaterale ose ne do të jemi jashtë Bashkimit Evropian, nuk do ta lejojmë kurrë atë”, shtoi ai, duke nënvizuar se turizmi përfaqëson deri në 13% të PBB-së italiane.

Deklarata e Contes vjen teksa BE po debaton nëse do të lejojë të ashtuquajturat “korridore të gjelbërta” ose “flluska udhëtimi” midis vendeve në bazë të situatës së tyre epidemiologjike.

Conte tha se ai i ka thënë Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen, se këto “korridore” do të nënkuptonin “shkatërrimin” e tregut të vetëm të BE-së.

Humbjet në sektorin italian të turizmit për shkak të koronavirusit mund të jenë rreth 120 miliardë euro deri në fund të vitit, sipas Konfederatës Italiane të Ndërmarrjeve ‘Confcommercio’. Rreth 420,000 punonjës dhe 270,000 biznese në tregti dhe turizëm janë gjithashtu të rrezikuar.

Qeveria italiane ka ndarë 5 miliardë euro për të mbështetur sektorin e turizmit dhe kulturës në paketën e stimulit prej 55 miliardë eurosh për të ndihmuar vendin të rikuperohet nga goditja ekonomike e krizës së koronavirusit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Dita e Holokaustit/ Konsulli i Izraelit Xhillari: Ekstremizmi dhe racizmi i mori jetën miliona hebrenjëve!

Rodolf Xhillari për Ndërkombëtare të Holokaustit: Nderojmë sot në Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit viktimat e ekstremizmit dhe racizmit që i...

Rodolf Xhillari: Ambasada e Shqipërisë në Greqi, shembull i një pune dinjitoze. Znj.Hajdaraga e përkushtuar në misionin diplomatik.

Konsulli i Nderit i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari, njëherësh një nga biznesmenët më të suksesshëm në Shqipëri, i cili jetën e tij e...

‘Natë e ftohtë dhe me reshje shiu’, Balluku pranë familjeve në nevojë: Askush jashtë vëmendjes!

Nga Marjon Gorica Tirana dhe i gjithë vendi është përfshirë orët e fundit nga temperatura të ulëta dhe reshje të dendura shiu. Kushte klimaterike këto...

Avari në linjën e energjisë elektrike, OSHEE njofton: Po punohet për riparimin e defektit.

Si shkak i një avarie në linjën e furnizmit me energji elektrike në Mëzez, kanë mbetur pa energji disa zona të ndryshme në Tiranë....

Gazetari Gorica i kundërvihet Petrit Sinës: ‘Mos trego për çfarë ka nevojë Berati, por çfarë bëre ti për të?’

Në një postim në Facebook në lidhje me zhvillimet e projektet që po ndodhin në Berat,  ish kreu bashkisë së këtij qyteti, shprehet se...

Më shumë artikuj të ngjajshëm