E hënë, 21 Shtator, 2020

Rezulton pozitive vaksina anticovid në ShBA, prodhohen antitrupa të njëjtë si tek të shëruarit

Duhet të lexoni

A ju ndihmon ngrënia ngadalë të humbni peshë?

Sipas Healthline, ushqimi ngadalë mund të jetë një mënyrë shumë më e zgjuar, pasi mund të sigurojë një numër...

Çfarë po ndodh me testimet për koronavirus në laboratorët privatë?

Si përpjekje për rritjen e testimeve u konsiderua mundësia që kjo procedurë të realizohet edhe në laboratorë privatë, që...

“KUJDES! Maskat e bëra vetë nuk ju mbrojnë!”, mjeku publikon rrezikun e përdorimit të maskave

Mjeku Ilir Alimehmeti ka ngritur ditën e sotme një shqetësim, lidhur me maskat që po përdorin qytetarët për tu...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Kompania amerikane e bioteknologjisë Moderna deklaroi ditën e sotme se rezultati i fazës së parë për prodhimin e vaksinës kundër COVID-19 ka rezultuar me sukses.

Personat mbi të cilët u kryen testimet prodhuan disa antitrupa të ngjashëm me ato pacientë të cilët janë shëruar plotësisht.

Kompania Modern Society deklaroi se sasia e antitrupave të prodhuar tek personat e testuar ishte më i lartë se sasia e antitrupave tek personat plotësisht të shëruar nga virusi.

Ndërkohë nga testet e para të kryera, fatmirësisht nuk ka pasur dhe efekte anësore tek pacientët. Moderna në bashkëpunim me Institutin kombëtar të Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive me në krye epidemiologun amerikan Anthony Fauci shpresojnë të fillojnë fazën e dytë të testimeve në 3 korrik.

Testi i parë është një imunizim i bazuar në acidin ribonukleik që synon të stabilizojë një proteinë, të quajtur spike, e cila është gjetur brenda COVID-19.

Qëllimi i këtij testi është krijimi i një mekanizmi mbrojtës për trupin. Por do të duhet akoma kohë për të verifikuar këto rezultate të cilat tani për tani janë gjetur vetëm në grup të vogël njerëzish.

Përveç kësaj kompanie, edhe shumë qendra të tjera studimore dhe shkencore po përpiqen për të gjetur një vaksinë kundër virusit.

Sipas asaj që shruan gazeta Nature, janë të paktën 70 grupe në të gjithë globin që kanë marrë përsipër krijimin e antivirusit.

Shumë prej tyre shpresojnë që ta prodhojnë atë të paktën deri në fund të verës, dhe të jetë e gatshme për tu shpërndarë në të gjithë globin në muajin shtator.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm