E hënë, 21 Shtator, 2020

COVID-19/ Ulen ndjeshëm shitjet e makinave

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Në kulmin e pandemisë, në Europë thuajse ndalën shitjet e makinave për shkak të masave kufizuese dhe bllokimit të prodhimit në fabrika. Numri i makinave të reja të regjistruara në sistem ra me mbi 96 në Itali dhe Spanjë.

Prodhuesit e makinave duket se janë industria që i ka ndjerë më fort pasojat e masave strikte të izolimit për shkak të pandemisë.

Sipas Shoqatës së Fabrikuesve Europianë të Makinave, në muajin prill u ul mesatarisht me 76,3 për qind numri i mjeteve të blera apo të regjistruara rishtas në sistem, në nivel vjetor.

Në kulmin e pandemisë, kur qytetarët europianë u urdhëruan të qëndrojnë rreptësisht në shtëpi dhe kur në gjithë kontinent ishin mbyllur distributorët e automobilave, shitjet ranë nga 1,1 milion njësi vitin e kaluar në vetëm rreth 270 mijë njësi në prill 2020.

Blerjet e reja të makinave pësuan rënie dyshifrore në secilin prej 27 vendeve anëtare të BE-së.

Italia dhe Spanja, njësoj si me bilancin e pandemisë, regjistruan rëniet më të forta, përkatësisht me 97,6 dhe 96,5 për qind, nga viti në vit.

Edhe në Mbretërinë e Bashkuar, që nuk është më pjesë e BE-së, shitjet e makinave ranë me mbi 97 për qind, në Gjermani ky ndryshim varioi në minus 61 për qind dhe në Francë në minus 89 për qind.

Për sa i përket markave të makinave, shitjet e ulëta në këtë kohë krize kanë rezultuar të dëmshme veçanërisht për prodhuesit gjermanë, francezë e më pak për markat e njohura aziatike.

Kancelarja Angela Merkël vendosi muajin e kaluar ta rihapë industrinë e makinave por pa propozuar një plan subvencionimi për t’i ardhur në ndihmë.

Franca ka paralajmëruar një paketë financiare për prodhuesit e vet brenda muajit të ardhshëm.

Ky sektor në gjithë Bashkimin Europian punëson rreth 14 milionë persona.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm