E hënë, 21 Shtator, 2020

Nëse pini më shumë ujë sec duhet, po e dëmtoni trupin tuaj në mënyrë të pakthyeshme. Ja shenjat

Duhet të lexoni

A ju ndihmon ngrënia ngadalë të humbni peshë?

Sipas Healthline, ushqimi ngadalë mund të jetë një mënyrë shumë më e zgjuar, pasi mund të sigurojë një numër...

Çfarë po ndodh me testimet për koronavirus në laboratorët privatë?

Si përpjekje për rritjen e testimeve u konsiderua mundësia që kjo procedurë të realizohet edhe në laboratorë privatë, që...

“KUJDES! Maskat e bëra vetë nuk ju mbrojnë!”, mjeku publikon rrezikun e përdorimit të maskave

Mjeku Ilir Alimehmeti ka ngritur ditën e sotme një shqetësim, lidhur me maskat që po përdorin qytetarët për tu...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Kur e teproni me pirjen e ujit ju mund të përfundoni duke bërë më shumë dëme sesa mirë.

Lexoni shenjat që ju jeni duke pirë më shumë ujë seç ju kërkon trupi:

Nuk dilni nga shtëpia pa një shishe me ujë

Pirja e ujit gjatë gjithë kohës, trupit tuaj i bien nivelet e sodiumit në gjak, gjë që shkakton qelizat të fryhen. Por diçka e tillë mund të shkaktojë ënjtjen e qelizave të trurit duke rrezikuar seriozisht shëndetin tuaj.

Pini ujë dhe kur nuk keni etje

Mënyra më e mirë për të kuptuar nëse trupi juaj kërkon ujë, është të shihni nëse keni etje. Ama kur pini gjatë gjithë kohës ujë, trupi juaj nuk arrin të lëshojë sinjalet e duhura që lajmërojnë dehidratimin. Por ky mekanizëm bën që trupi sa më shumë ujë të përthithë, aq më shumë etje ka, duke ju detyruar që të konsumoni sasi më të mëdha seç ju duhet në të vërtetë.

Ndiheni të lodhur

Veshkat janë të përgjegjshme për filtrimin e ujit që ju konsumoni, si dhe ato ruajnë nivelet e lëngjeve që janë në trup. Kur ju pini më shumë ujë seç duhet, veshkat punojnë më shumë, duke arritur në një fazë stresi dhe tensioni.

Diçka e tillë rezulton që në trupin tuaj të mos jenë të balancuar hormonet duke shkaktuar ndjesinë e lodhjes dhe plogështisë. Nëse ju pini ujë gjatë gjithë kohës, dhe shihni që nuk keni fuqi kur zgjoheni në mëngjes, ka mundësi që t’i keni lodhur veshkat më shumë seç duhet.

Shkoni shpesh në banjë

Një shenjë e konsumimit të tepërt të ujit është edhe ngritja nga gjumi në mënyrë të vazhdueshme për të përdorur banjon. Sipas mjekëve mesatarisht njerëzit e kryejnë këtë proces 6 deri në 8 herë në ditë si nevojë të domosdoshme të trupit.

Nëse e përdorni tualetin mbi 10 herë në ditë do të thotë se po e furnizoni trupin tuaj me më shumë ujë nga sa ka nevojë. Për të parandaluar urinimin e shpeshtë gjatë natës, piheni gotën e fundit të ujit 2-3 orë para se të shkoni për të fjetur. Kjo do t’i japë kohë veshkave t’a filtrojnë ujin nëpër trup.

Ndjeni të përziera

Nëse ndiheni shpesh të trullosur dhe me një ndjenjë të bezdisshme përzierje në stomak mund të jeni duke konsumuar shumë ujë. Mesa duket dehidratimi dhe konsumimi i tepërt i ujit kanë të njëjtat simptoma. Kur trupi mbledh më shumë ujë nga sa duhet stomaku dhe organe të tjera fillojnë e manifestojnë këtë të parët.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm