E enjte, 24 Shtator, 2020

Rrezikohen nga kriza pandemike vendet në zhvillim, 60 mln njerëz në varfëri ekstreme

Duhet të lexoni

Si në përralla, Mark Frroku bën propozimin e veçantë për Rudinën

Në një mjedis tepër të veçantë dhe i kujdesur në detaje, biznesmeni Mark Frroku i ka propozuar Rudina Dembacajt. Këtë...

Një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese, Kuvendi shpall kriteret

Kuvendi i Shqipërisë rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese, me...

Klevi Pojana: Më 25 prill të ngrejmë një sistem të ri të mbështetur mbi vlera dhe në qendër të së cilit të jetë qytetari...

Me anë të një shkrimi në ‘Facebook’, i shoqëruar dhe me një video në lidhje me aktivitetin e tij...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Pandemia e Covidit ka pasur impakt në ekonominë globale, ndërsa izolimi i vendeve e avancuara kanë dëmtuar veçanërisht shtetet në zhvillim. Banka Botërore parashikon që 60 milionë persona më shumë do të jetojnë sivjet në varfëri ekstreme.

Kriza e koronavirusit pritet të shtyjë 60 milionë njerëz nëpër botë drejt varfërisë ekstreme.

Sipas parashikimeve të Bankës Botërore, pandemia dhe izolimi i ekonomive më të avancuara ka për të shkaktuar një recesion të thellë që do e tkurrë me gati 5 për qind ekonominë e globit.

Për pasojë, miliona njerëz do përballen me mungesë të mjeteve më të nevojshme për jetesë, duke jetuar me më pak se 1,9 dollarë në ditë.

Presidenti i Bankës Botërore, Devid Malpas, thotë se situata me koronavirusin do zhbëjë përpjekjet e tri viteve të fundit për të zbutur varfërinë globale.

“Për t’iu rikthyer rritjes, objektivi ynë duhet të jetë reagimi i shpejtë, fleksibël ndaj emergjencës shëndetësore, t’u sigurojmë para dhe mbrojtje të varfërve, të ruajmë sektorin privat dhe të forcojmë rezistencën dhe rimëkëmbjen ekonomike,” njoftoi organizata ndërkombëtare.

Për 15 muajt e ardhshëm, Banka Botërore pritet të financojë programe emergjence në 100 shtete që përfaqësojnë 70 për qind të popullsisë globale.

160 miliardë dollarë do të ofrohen grante dhe kredi me interesa të ulët për vendet e varfra të goditura nga kriza që të forcojnë sistemet e shëndetësisë, programet për mbrojtjen sociale, ruajtjen e vendeve të punës dhe për prokurimin e pajisjeve mjekësore.

Shumica e 100 shteteve që do përfitojnë nga financimi ndodhen në Afrikën Nënsahariane apo në vendet në konflikt.

Koronavirusi i ri në botë ka infektuar rreth 5 milionë persona e ka vrarë mbi 320,000 prej tyre.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Si në përralla, Mark Frroku bën propozimin e veçantë për Rudinën

Në një mjedis tepër të veçantë dhe i kujdesur në detaje, biznesmeni Mark Frroku i ka propozuar Rudina Dembacajt. Këtë...

Një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese, Kuvendi shpall kriteret

Kuvendi i Shqipërisë rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese, me qëllim plotësimin e “vakancës së...

Klevi Pojana: Më 25 prill të ngrejmë një sistem të ri të mbështetur mbi vlera dhe në qendër të së cilit të jetë qytetari...

Me anë të një shkrimi në ‘Facebook’, i shoqëruar dhe me një video në lidhje me aktivitetin e tij politik në njësinë 8,  nënkryetari...

Covid 19/ Bie numri i të infektuarëve, 3 persona ndërrojnë jetë

Rënie e lehtë e numrit të personave të prekur nga COVID-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot se janë 121 raste të reja...

Veliaj në njësinë 7: Transformimi në rrugën ‘Artan Lenja’, premtim i mbajtur për banorët!

Paraditen e sotme kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj, ka qënë në një inspektim në njësinë nr.7, ku ka parë nga afër investimin e...

Më shumë artikuj të ngjajshëm