E enjte, 26 Nëntor, 2020

Qeveria merr masa për përhapjen e Covid përmes prostitucionit, lejohen vetëm dy pozicione për të kryer marrëdhënie intime

Duhet të lexoni

Nga trajtimi i mbetjeve në incenerator tek gjenerimi i energjisë , shihni shembullin e suksesshëm në Singapor  

Një video informuese është duke qarkulluar në rrjetet sociale për një shembull i cili po mundohet të zëj vend...

Jeta dhe veprimtaria e Shën Nënë Terezës

ARGJIRA (ARI) UKIMERI – MA.SC. PEDAGOGE PRIZREN, GUSHT 2020 ANJEZË GONXHE BOJAXHIU Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, u lind në më 26 gusht 1910...

Florida ka aprovuar planin për lëshimin e 750 milion mushkonjave gjenetikisht të modifikuara!

Florida ka aprovuar planin për lëshimin e 750 milion mushkonjave gjenetikisht të modifikuara. Qëllim i operacionit është të reduktohen...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Prostitucioni është një nga industritë më të goditura në botë, ndaj pas Covid-19 janë vendosur disa rregulla të reja, për të cilat pretendojnë se minimizon rrezikon e transmetimit të koronavirusit në bordele.

Plani për të rihapur këtë industri, i cili u përgatit nga organizata ProKoRe, sugjeron që pozicionet seksuale të cilat të lejojnë një distancë të sigurt midis fytyrave, siç janë “doggy style” dhe “coëgirl reverse”, janë të këshillueshme.

Këto pozicione seksuale zvogëlojnë rrezikun e transmetimit të virusit përmes spërklave.

Të dy stilet lejojnë që gruaja të qëndrojë me fytyrë larg partnerit, duke shmangur kështu kontaktin ballë për ballë.

Masat e tjera për mbrotjen e shëndetit të punonjësve të seksit përfshijnë dhoma ventilimi për të paktën 15 minuta pas çdo klienti, dhe larjen e çarçafëve dhe peshqirëve të duarve me një temperaturë prej të paktën 60 gradë për çdo larje.

Gjithashtu, lista e rregullave u rekomandon punonjësve të seksit të mbajnë maska mbrojtëse për fytyrën.

Doreza, prezervativë dhe dezinfektues gjithashtu do të sigurohen në bordele dhe çdo seancë duhet të mbahet jo më shumë se 15 minuta.

Dokumenti gjithashtu këshillon që punonjësit e seksit të mos prekin gjërat personale të klientëve.

Dokumenti kërkon që heqja e kufizimeve të bllokimit të punonjësve të seksit të përkojë me lehtësimin tjetër të masave në 8 qershor.

ProKoRe i kërkoi qeverisë zvicerane të hiqte kufizimet si çështje urgjente, duke deklaruar se ndalimi aktual po shkaktonte punë seksuale të paligjshme.

Prostitucioni në Zvicër është i ligjshëm dhe i reformuar, ndërsa trafikimi, detyrimi i njerëzve në prostitucion dhe shumica e formave të prostitucionit janë të paligjshme.

Si pjesë e masave për të lu”uar pandeminë Covid-19, Zvicra ndaloi përkohësisht prostitucionin nga data 16 mars.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për...

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Nga Marjon Gorica Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në detaje, e jo të shprehem...

Duhen strategji të reja për ta luftuar Covidin, jo mbyllje totale

Kryeredaktori i “Epokës së re” Mal Qorraj ka reaguar ndaj paralajmërimit të kryeministrit Avdullah Hoti për mbyllje totale të vendit për ta luftuar virusin...

Dita ndërkombëtare e fëmijëve jetim. Bushati: Prioritet i Qeverisë shqiptare

Ne kuader te dites nderkombetare te femijeve jetim, kryetari i PS Tiranes, Ervin Bushati, zhvilloi nje vizite ne qendren komunitare “Gonxhe Bojaxhi”. Nen nje atmosfere...

Koço Devole… Të tillë autorë të humorit, gjithnjë janë të rrallë.

Mësova me dhimbje lajmin e vdekjes së aktorit e autorit të humorit shqiptar, Koço Devoles, i cili prej disa ditësh ishte i shtruar në...

Më shumë artikuj të ngjajshëm