E enjte, 26 Nëntor, 2020

Tragjike/ Babai i pret kokën me drapër 14 vjeçares, u arratis me të dashurin

Duhet të lexoni

Nga trajtimi i mbetjeve në incenerator tek gjenerimi i energjisë , shihni shembullin e suksesshëm në Singapor  

Një video informuese është duke qarkulluar në rrjetet sociale për një shembull i cili po mundohet të zëj vend...

Jeta dhe veprimtaria e Shën Nënë Terezës

ARGJIRA (ARI) UKIMERI – MA.SC. PEDAGOGE PRIZREN, GUSHT 2020 ANJEZË GONXHE BOJAXHIU Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, u lind në më 26 gusht 1910...

Florida ka aprovuar planin për lëshimin e 750 milion mushkonjave gjenetikisht të modifikuara!

Florida ka aprovuar planin për lëshimin e 750 milion mushkonjave gjenetikisht të modifikuara. Qëllim i operacionit është të reduktohen...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Një vajzë 14 vjeçare dyshohet se është vrarë nga babai i saj, e justifikuar si një “vrasje nderi”, gjë që ka shkaktuar zemërim në të gjithë Iranin. Babai i Romina Ashrafi dyshohet se e vrau atë me një drapë, pasi ajo u arratis nga shtëpia e familjes së saj në qarkun Talesh të Iranit verior me një djalë 29-vjeçar. Policia ka arrestuar babanë e adoleshentes dhe vdekja e Ashrafit është bërë virale në të gjtha mediat iraniane.

Nuk dihet nëse 29-vjeçari do të përballet me kallëzim penal. Organizata “Amnesty International” dënoi vrasjen dhe u bëri thirrje autoriteteve të sigurojnë se babi do të mbajë përgjegjësi të plotë për krimin.

Amnesty në një deklaratë në Twitter, të enjten, shkroi:

Ne u bëjmë thirrje autoriteteve dhe ligjvënësve të Iranit që t’i japin fund pandëshkueshmërisë për dhunën ndaj grave, vajzave dhe të kriminalizojnë dhunën në familje. Ata duhet të ndryshojnë nenin 301 të Kodit Penal për të siguruar përgjegjshmëri në përpjesëtim me ashpërsinë e krimit, pa përdorur dënimin me vdekje.

Sipas Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, neni 301 zvogëlon masat ndëshkuese për baballarët që kryejnë vrasje për çështje nderi.

Rouhani ka shprehur “keqardhje” për vdekjen e Ashrafit. Gjatë një mbledhje të kabinetit në Teheran, Presidenti urdhëroi studimin dhe ratifikimin e përshpejtuar, të një projekt-ligji që mbron gratë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për...

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Nga Marjon Gorica Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në detaje, e jo të shprehem...

Duhen strategji të reja për ta luftuar Covidin, jo mbyllje totale

Kryeredaktori i “Epokës së re” Mal Qorraj ka reaguar ndaj paralajmërimit të kryeministrit Avdullah Hoti për mbyllje totale të vendit për ta luftuar virusin...

Dita ndërkombëtare e fëmijëve jetim. Bushati: Prioritet i Qeverisë shqiptare

Ne kuader te dites nderkombetare te femijeve jetim, kryetari i PS Tiranes, Ervin Bushati, zhvilloi nje vizite ne qendren komunitare “Gonxhe Bojaxhi”. Nen nje atmosfere...

Koço Devole… Të tillë autorë të humorit, gjithnjë janë të rrallë.

Mësova me dhimbje lajmin e vdekjes së aktorit e autorit të humorit shqiptar, Koço Devoles, i cili prej disa ditësh ishte i shtruar në...

Më shumë artikuj të ngjajshëm