E premte, 22 Janar, 2021

Rregullat e reja, në plazh qytetarët do të ruhen nga ushtria

Duhet të lexoni

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ky sezon turistik do të jetë i pazakontë, edhe për faktin se forcat e armatosura do të zbresin sërish në terren, por kësaj here do të pozicionohen në plazhet e vendit. Qeveria ka miratuar vendimin për sezonin turistik, ku thuhet se në bare nuk do të lejohen më shumë se 20 tavolina, dhe se aktivitete private do të ketë vetëm në 118 plazhe në të gjithë vendin.

Forcat e armatosura do të zbresin sërish në terren, por kësaj here, do të pozicionohen në plazhet e vendit, për të survejuar respektimin e masave ndaj koronavirusit.

Qeveria ka publikuar vendimin për mënyrën sesi do të funksionojë sezoni turistik, ku përpos komitetit të Menaxhimit të Sezonit Turistik, mbikqyrës për zbatimin e masave ndaj covid19, do të jenë dhe forcat e armatosura të ushtrisë.

Të interesuarit për lejen e përdorimit të plazheve, duhet të drejtohen te siten qeveritar ealbania, për të aplikuar. Në të gjitha rastet, e drejta për të ushtruar aktivitetin në bregdet do të jetë një vjeçare, e parinovueshme automatikisht, ndërsa subjektet aplikuese, duhet të disponojnë strukturë akomoduese, ose ambient bari me më shumë se 20 karrige.

Në vendimin e qeverisë bëhet e ditur se aktiviteti do të lejohet të ushtrohet në 118 plazhe.

Nga ana tjetër, të gjithë ata që kanë kontrata të lidhura me  njësitë e vetëqeverisjes vendore,  duhet të verifikojnë dhe  të përshtaten  me  kushtet  e  masave  të  sigurisë  për Covid-19.

Ndryshe nga çdo vit tjetër, sezoni turistik do të nisë më 1 qershor, dhe do të zgjasë deri më 15 nëntor.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm