E martë, 7 Korrik, 2020

Abuzimi seksual me të mitur, Pojana: Duhet të ketë reagim të fortë dhe të ashpër nga institucionet, dënim shembullor për autorët

Duhet të lexoni

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...

Vrasja e Hekuran Billës: 26 vjeçarja del në gjykatë, rrëfen si u njoh me viktimën në Komunën e Parisit

Adiola Lakra doli sot në gjykatë për vlerësimin e masës së sigurisë, e akuzuar si bashkëpunëtore në vrasjen e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Anëtari i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ishte i ftuar në një intervistë në programin e mëngjesit për Radio Tirana 2 për të folur në lidhje me fenomenin shumë të rëndë të abuzimit me të mitur dhe marshimit që u bë pak ditë më parë në Sheshin Nënë Tereza për kauzën e mbrojtjes së të drejtave të vajzave dhe grave, reagim ky i ardhur pikërisht nga ngjarja e rëndë ku një vajzë 15- vjeçare ishte viktimë e përdhunimit nga roja i shkollës.

Pojana theksoi se rastet e abuzimeve me të mitur janë të përsëritura dhe se ka një mungesë reagimi nga institucionet të cilat duhet të sigurojnë ndëshkueshmërinë për autorët që kryejnë këto akte tepër të rënda dhe të dënueshme.

“Ajo që duhet bërë është që të ketë një reagim shumë më të madh të institucioneve shtetërore. Unë realisht, jo se dua ta lidh me politikën por nuk mund ta kuptoj dhe nuk mund ta pranoj sjelljen aq indiferent të institucioneve arsimore kryesisht ndaj kësaj ndodhie dhe ndodhive të mëparshme të ngjarjeve të ngjashme me të. Sepse nëse shikohet një neglizhencë dhe një mungesë për t’i trajtuar këto çështje dhe për t’i shkuar deri në fund dënimit të këtyre njerëzve të cilët realisht meritojnë dënime shumë herë më të ashpra se këto që janë dhe këto që parashikon legjislacioni shqiptar, sigurisht që ky do të jetë një fenomen që do të përsëritet me idenë që në këtë vend nuk ka ndëshkueshmëri për këtë fenomen. Kështu që reagimi duhet të ishte shumë më i fortë, shumë më i ashpër Thjesht dhe vetëm reagimi është ndoshta A-ja për të vazhduar dhe për të filluar që ky fenomen të dënohet dhe unë pa diskutim jam për një dënim shembullor ndaj atyre njerëzve të cilët abuzojnë kryesisht me fëmijët por edhe me gratë, flas për përdhunimet dhe rastet ekstreme sepse shoqëria jonë, Shqipëria nuk i meriton që këta njerëz t’i ketë një brengë në ndërgjegjen e saj siç nuk meriton asnjë familje që të vuajë më nga brenga dhe nga drama kaq të mëdha.”-tha ndër të tjera Pojana.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit...

LAJMI I FUNDIT/ Humb jetën një tjetër mjek si pasojë e Covid-19

Ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 një tjetër mjek në vend. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta këtë...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar. Ishte fat...

Ish-zëdhënësja e Berishës publikon fotot e ditëlindjes së saj, Erla Mëhilli më e bukur se kurrë

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministrit Sali Berisha, njihet si një nga politikanet më të bukura shqiptare. Ajo ka festuar ditën e djeshme ditëlindjen,...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku rreth 56 vjeç nuk kishte...

Më shumë artikuj të ngjajshëm