E premte, 5 Mars, 2021

“Më vuri thikën në grykë”, gruaja rrëfen live historinë tronditëse të dhunës së bashkëshortit

Duhet të lexoni

Humb jetën kolonel Shena, zv.ministri Koçi: Do mbetesh ushtarak i shkëlqyer,nuk mundëm ta shpëtonim nga kthetrat e leuçemisë akute

Marjon Gorica Është ndarë nga jeta ditën e sotme, kolonel Shena, një ushtarak i mirënjohur me një kontribut të çmuar,...

Del para Gjykatës 44 vjeçari që therri nënën e tij: Nuk pendohem, më bëri magji!

Është vendosur nga Gjykata masa e arrestit ndaj 44-vjeçarit Olsi Çekiçi, i cili theri nënën e tij 70-vjeçare. Katër ditë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ditën e sotme është publikuar historia e vështirë dhe tepër të dhimbshme e një nënë me tre fëmijë. Ajo nuk pranoi të tregojë identitetin e saj dhe në studio rrëfeu dhunën e vazhdueshme nga ana e bashkëshortit.

33 vjet martesë kanë qenë tëpër të vështira për të. Martesa u bë me mblesëri dhe në fillim gjithçka po shkonte mirë në marrëdhënien mes tyre.

Mirela Milori: Sa vjet martesë ke patur? Gruaja: 33 vjet, në mos gaboj, që në ’86. Mirela Milori: Ishte një martesë me mblesëri apo me dashuri?

Gruaja: Me mblesëri! Ishte djalë i mirë, familja ishte e shkëlqyer. U pëlqyem nga të dy palët. Pinte pak, pastaj rrugës, e vazhdoi më shumë. Jo se nuk kam patur dhe gëzime, kam patur. Ai ishte i ikur, punonte në Shqipëri, por jo në vendin e tij. Pastaj u hapën rrugët dhe shkoi në Greqi, punonte, lekët m’i dorëzonte, pastaj kur pinte që e tejkalonte kishte dhe dhunë.

Por për hir të fëmijëve dhe për hir që e desha, vitet iknin, kaluan 30 e ca vjet dhuna shtoheshe dhe pastaj në 2012, ai e tejkaloi jashtë mase, atëherë ai u bë fare. Filloi dhunë përditë, 3 herë në ditë. Kur ikte në mëngjes ikte mirë, kur vinte në drekë si do vijë, çfarë do bëjë, çfarë do thotë? Dëgjonin komshinjtë, fëmijët që stresoheshin, obobo. Hallin tim dhe hallin e tyre, ishim dhe të pastrehë kemi bredhur shumë, 6-7 shtëpi me qira.

Fillimisht kemi jetuar në një dhomë. Atje kemi ndenjur gati 15 vjet, gjoja doli pronari i tokës, i godinës, na nxorrën përjashta. Kemi ndenjur një muaj, fëmijët i kisha të vegjël, shiu binte, ka qenë Shatator. Djalin e kisha të vogël, më përqafonte dhe më thoshte djali: Mami do na vrasë rrufeja, binte shiu me gjyma, rrinim me plasmas.
Më tej, gruaja tregon që më pas këmbënguljes së vazhdueshme arriti të siguronte nga Bashkia strehim.
Gruaja: Na dhanë dy dhoma, ato dhoma filluam t’i ndërtonim dhe që këtu filloi bombardimi pastaj.

Mirela Milori: Në ç’kuptim? Gruaja: Në kuptimin e dhunës! Mirela Milori: Ai u bë i dhunshëm? Gruaja: Shumë, jashtë mase! Mirela Milori: Pse si e shpjegon?

Gruaja: Nuk e di! E shpjegoj që ai pinte jashtë mase, vinte në shtëpi, sa mori dhe thikën ma vuri në grykë dhe thashë edhe këtë e bëre. Ditën tjetër e preu majën e thikës që mos e përsëriste më. Nuk rrinim dot në shtëpi, mbante kaçavida, mbante thika me vete në xhep, kur flinte dhe kur qetësoheshe futesha në rroba. Zgjati, vazhdonte përditë, në drekë dhe në darkë. U bë si ushqim i përditshëm. Pastaj filloi dhunonte dhe fëmijët.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse kompozoi këngën e gjyshes. Jo...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e zhurmshëm e të madh për...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”. Pyetjes...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Më shumë artikuj të ngjajshëm