E shtunë, 8 Gusht, 2020

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Duhet të lexoni

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar. Ishte fat i tyre dhe i tërë popullit që luftën e kurorëzoi me fitore aleanca euro-atlantika NATO. Për heorizmin e dëshmorëve e veteranëve të vërtetë të luftës duhet gjithmonë, dhe luftëtarëve, pa asnjë rezervë të jepet rrespekti maksimal.

Por çka të mendojmë për as edhe një përqind të këtyre djelmoshave të atëhershëm që paslufta i bëri multimilionerë? Zemër, shpirt e fuqi për të luftuar gjithsesi nuk po dyshon askush që s’kanë pas. Por, nëse pas luftës ishin punësuar me ndonjë rrogë maksimale, edhe po të ishte ajo rrogë me standarde maksimale të Evropës përendimore apo ShBA-së, përsë llogaria asesi nuk del e nuk përputhet me pasuritë marramendëse që ky grusht i njerëzve ka krijuar prej vitit 1999 e deri më tash.

Dhe, pasi që vodhën, rrjepën Kosovën për 20 vjet me radhë, kohët e fundit po kërkojnë përbashkim të të gjitha forcave politike, dhe kjo kërkesë nuk po shihet që është për të mbrotur apo shërbyer atdheut, por për të ruajtur lëkurat e disa prej tyre.

Kosovës mund edhe t’i vijnë ditë të vështira, por këta njerëz që kanë bërë veten shënjestër duke trashur dosjet e tyre në duart e ndonjë armiku tonë, do të duhej që të largohen menjëherë nga aktivizmi i tyre në politikëne Kosovës, deri te i fundit.

Edhepse shumë prej tyre dyshohen për hajni, haraq e ndoshta edhe krime të paqes, atdheu do të duhej të ju siguronte një pension material prej 1.000 euro në muaj për secilin. Gjithashtu vendi ynë do të duhej të ndërtojë disa kamp-shtëpiza në ndonjë hapësirë të bregdetit Shqiptarë, që këta luftëtarë t’ia “shohin hajrin” rërës së bregdetit Adriatik ose Jon, duke u “parit” gjatë verës.

Kosova nuk ka kohë që për fatin e një grushti të njerëzve, të izolohet e te shikohet si fajtore në skenën e politikës ndërkombëtare. Sa më gjatë që ky grusht i njerëzve qëndron në politikën e atdheut tonë, aq më tepër Serbia do të ketë sukses të shtirret si viktimë e luftës së para 20 viteve në Kosovë./GazetaOra.com

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm