E shtunë, 24 Tetor, 2020

Liqeni i Tiranës/Një ditë në park, nga punëtorët e qytetit tek mjediset rekrative

Duhet të lexoni

Jeta dhe veprimtaria e Shën Nënë Terezës

ARGJIRA (ARI) UKIMERI – MA.SC. PEDAGOGE PRIZREN, GUSHT 2020 ANJEZË GONXHE BOJAXHIU Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, u lind në më 26 gusht 1910...

Florida ka aprovuar planin për lëshimin e 750 milion mushkonjave gjenetikisht të modifikuara!

Florida ka aprovuar planin për lëshimin e 750 milion mushkonjave gjenetikisht të modifikuara. Qëllim i operacionit është të reduktohen...

“Lufta” greko-turke po na troket tek porta

Nga Anisa Bahiti Keto ditë të nxehta vere, mes krizës së Covid që po merr dhe jetë njerëzish në spitalet...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica

E si mund të mos e frekuentosh Liqenin e Tiranës, në një kohë që të gjithë duan të kalojnë disa orë relaksi dhe qetësie…

Pas shumë kohësh i jam rikthyer ecjes së përditshme në parkun e liqenit. Duke startuar rreth orës 05:30 të mëngjesit. Grup mosha të ndryshme janë aty, madje më herët, duke kryer aktivitetin fizikë të përditshëm.

Ndonëse pothuajse çdo ditë timen e kaloj pranë liqenit, në park kisha kohë që nuk hyja, për të parë gjendjen e tij.
Aktualisht bëj ecje për rreth 1 orë e 30 min përqarkë gjithë parkut e ajo që më bie në sy janë ndryshimet pozitive që janë bërë në të.

Po e nis nga punëtorët e qytetit, ata të Agjencisë së Parqeve dhe Rekracionit të cilët i sheh në park që sapo zbardh dita. Të përkushtuar në punët e përcaktuara që kanë. Dikush tek vaditja, të tjerë tek pastrimi e një pjesë tjetër duke u marrë me pemët e lulet.

Ujërave të liqenit i është shtuar fauna e cila prej vitesh mungonte në të.

Përveç këndet të lojrave e aktiviteteve fizike të cilët tashmë janë të shumtë, në të ndodhen mjedise rekrative, ambiente qëndrimi për të rinj apo familjar të cilët mund të kryejnë piknik, ku tani parkut i janë shtuar dhe zgarat (barbeque).

Në këto ditë të nxehta, ku shumë kush nga ne mund ta ketë të pa mundur të shkoj drejt bregdetit për të kaluar disa orë qetësie dhe relaksi, do t’ju sugjeroja të frekuentoni parkun e liqenit, si një zonë e cila është gjithnjë e gatshme të ofrojë vlera pozitive; oksigjen, gjelbërim dhe shumë paqe sociale!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Covid 19 prek deputeten Gjylameti: Falenderoj gatishmërinë e stafit mjekësor!

Në vendin tonë numri i të infektuarve me Covid 19 vazhdon të mbaj shifra rekord, duke mos kursyer asnjë...

Shfaqet Fatos Nano, ja politikani që i rri përkrahë: Miqtë e vjetër nuk të lodhin kurrë.

Ndonëse lideri historik i së majtës shqiptare Fatos Nano është larguar nga jeta publike, shpesh herë shumë njerëz janë të interesuar në lidhje me...

Super komedia me super aktorët, shfaqja që nuk duhet humbur!

Nga Marjon Gorica E çfarë më mirë se pak humor në këto kohë të vështira që po jetojmë do të na bënte mirë? Ndonëse situata e...

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën e studentit si një sfidë...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve spitalore, kryeministri Edi Rama ka...

Më shumë artikuj të ngjajshëm